27.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koka Fukushima v Praze

Japonský styl aranžování květin ikebana přestavila v pražské Galerii Lucerna mistryně školy ikebana Sogetsu, Koka Fukushima. Vzdělávací workshop organizovaný českou pobočkou školy Prague Sogetsu Study Group, pod patronací Česko-japonské společnosti, byl zakončen veřejnou výstavou zhotovených květinových prací.

Ikebana je japonský styl aranžování květin, jejímž hlavním znakem je linie a nesouměrnost, neboli v japonském pojetí smyslu krásy – dokonalost v nedokonalosti. Škola Sogetsu je jednou ze tří hlavních škol japonského stylu aranže a razí heslo kdokoli-kdykoli-kdekoli.

V rámci své soukromé cesty zavítala mezi příznivce a studenty školy Prague Sogetsu Study Group světově uznávaná mistryně ikebany Koka Fukushima. Formou názorných ukázek demonstrovala nejenom základní zákonitosti stylu školy Sogetsu, ale i její filozofii, založenou na vnímání krásy každého prvku květinové kompozice, jednotlivého květu, větve, listu …

Kotvení rostlin

Lektorka se kromě estetických zákonitostí ikebany věnovala i floristickým technikám a postupům používaných při aranžování květin. Zaměřila se zejména na ukázky způsobů kotvení rostlinného materiálu v nádobách bez použití aranžovací pomůcky – kenzan. Oporou květním stonkům se mohou stát například zaklíněné větve v nádobě. Zářezem do části stonku vznikne prostor pro prostrčení/fixaci stonku v požadované poloze/směru.

Celý text článku včetně inspirativních fotografií dekorací zhotovených v rámci semináře naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down