26.09.2023 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za ikebanou a bonsajemi do Kroměříže

Tradiční výstava Floria Podzim, která se uskuteční na kroměřížském výstavišti od čtvrtka 28. září do neděle 1. října, ukáže expozici desítek bonsají nazvanou Čas - největší umělec. Staré jsou i stovky let. Pořadatelé připravují také hudební program, lidé si budou moci pořídit i potřeby pro dům a zahradu s akcentem na podzimní sezonu, sdělila dnes ČTK pracovnice výstaviště Michaela Ohlídalová.

S bonsajemi je podzimní etapa výstav Floria spojená dlouhodobě. "K vidění bude jedinečná kolekce bonsají, jejichž stáří dosahuje až 600 let. Autor expozice, Josef Valuch, je zkušený sběratel a jeho sbírka nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě obdobu. Bude to podívaná jak pro bonsajové nadšence, tak i pro ty, kteří chtějí jejich krásu zatím jen obdivovat a vychutnávat," uvedl ředitel výstaviště Pavel Konečný.

Majitelé bonsají se mohou těšit na ukázky jejich tvarování od Luboše Donovala a Michala Zbončáka. Floristka Jarmila Pejpalová seznámí návštěvníky s technikou ikebana, což v překladu znamená oživené květiny. Jedná se o japonské umění aranžování květin, které je založené na liniích alegorizujících nebe, zemi a lidstvo. "Ikebana tyto linie používá jako tři rozměry," uvedla Ohlídalová. V sobotu dopoledne předvede Pejpalová také ukázku dušičkové vazby.

Výstava, která bude otevřená denně mezi 09:00 a 16:00, nabídne též prodej květin, stromů a keřů nebo zahradní techniky. K dostání budou například okrasné cibuloviny, ovocné stromy, bonsaje nebo chryzantémy. Pořadatelé chystají také hudební vystoupení, pro návštěvníky bude připraveno občerstvení. Další informace jsou na webových stránkách výstaviště.

Vedle podzimní pěstitelské výstavy nabízí kroměřížské výstaviště pravidelně i její jarní a letní verzi a předvánoční programy. Hostí také hudební festivaly, zářijové Svatováclavské slavnosti nebo prodejní výstavy drobného zvířectva a okrasného ptactva. Moderní areál zpravidla ročně navštěvuje více než 250 000 lidí.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down