09.12.2022 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Floristé a zahradníci Pražského hradu a zámku Lány překvapí vánoční výzdobou

Teprve podruhé za deset let prezidentování Miloše Zemana se pro veřejnost otevřou prostory zámku v Lánech. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout o tomto a příštím adventním víkendu. Vstup je zdarma. „Přístupné budou Masarykova pracovna s vánoční výzdobou, Žlutý salon se štědrovečerní tabulí rodiny prezidenta T. G. Masaryka, Modrá jídelna, Sloupová hala, Hudební salonek a další prostory zámku,“ popisuje provozní zámku a koordinátorka dne otevřených dveří Kateřina Rýdlová. Všechny prostory budou mít vánoční výzdobu.

Přístupné budou především reprezentační prostory v 1. patře zámku, které obvykle všichni znají ze zpráv nebo fotografií. Z Masarykovy pracovny se vysílal televizní pořad Týden s prezidentem nebo jeho projevy, ve Žlutém salonku prezident poobědval s prezidenty zemí visegrádské čtyřky, v Modré jídelně obvykle přijímá premiéra při pravidelných konzultacích.

Ve slavnostně vánočně vyzdobené jídelně by asi nikdo nepoznal sál, kde prezident v karanténě z plastové „krabice“ pověřil Petra Fialu sestavením vlády nebo se seznamoval s novými ministry. Řada prostor má ale delší historii, třeba v Hudebním salonku se obyvatelé zámku a rodina naposledy loučili se zesnulým prezidentem Masarykem, který v Lánech zemřel v roce 1937. Z posledního místa prohlídky, Sloupové haly, se otevírá nádherný výhled do zámeckého parku. „Ten přístupný tentokráte nebude, opět bude otevřen až na jaře,“ vysvětluje Rýdlová. I Sloupová hala je ale známým místem. Před rokem, 17. prosince 2021, vznikla právě tady první fotografie současné pětikoaliční vlády. Ostatní prostory zámku, tedy třeba 2. patro, kde je byt prezidenta, přístupné nebudou.

Vánočně vyzdobený zámek Lány mohou zájemci navštívit o víkendech 9. až 11. a 16. až 18. prosince.

Otevírací doba je v pátky od 12 do 16, v soboty a neděle od 10 do 16 hodin. Návštěvníci mohou do zámeckého areálu vstoupit hlavní branou. Vstup je zdarma.

Neplacené parkování je zajištěno do vyčerpání kapacity parkoviště naproti zámku a v areálu Školního zemědělského podniku Lány.*

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lany-zamek-areal-otevreni.A221208_090305_domaci_bur

Foto: https://upload.wikimedia.org/, autor: Michal Duda Rokycany

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down