Měsíc listopad je obdobím, kdy velkoobchod s řezanými a hrnkovými rostlinami a floristickými doplňky Vonekl s. r. o, pořádá pro své zákazníky vzdělávací inspirativní seminář na téma advent a Vánoce.

Pravidelnost hojně navštěvované show však přerušily omezení spojená s pandemii covid-19. Organizátoři akce tak museli přistoupit k jiné formě působivé prezentace nabízeného sortimentu zboží – alternativou semináře se stala předvánoční výstava instalovaná v prostorách velkoobchodu.

Autorem a tvůrcem adventních a vánočních dekorací se stal několikanásobný vítěz Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva Jaromír Kokeš. V rámci dvou výstavních části vytvořil dvě zcela odlišné kolekce. První je barevně laděná do korálově růžových odstínů, jenž propůjčují dekoracím feministický nádech, působí jemným, elegantním a hřejivým dojmem. Určitá míra maskulinity je naopak zastoupena v aranžmá přizdobených lesními motivy – parožím a keramickými figurky zvířat.

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č.6/2021.

Předvánoční období bývá, kromě tradičního shonu v rámci příprav, také obdobím večírků a benefičních akcí. Atmosféra plná třpytu a bohaté výzdoby přímo vybízí k volbě svátečních rób. Také Vánoce v rodinném kruhu bývají v řadě domácností považovány za významný den.

Lidé usedají k slavnostní tabuli ve svátečním oblečení. Mnohdy bývají příležitostí pro setkávání rodinných příslušníků ze všech koutů republiky. Při všech těchto chvílích mohou ženy nejen volbou ošacení, ale i šperkem dát najevo význam konkrétní události. Ing. Jana Lenochová se ve své diplomové práci zaměřila na tvorbu květinových šperků. Nosným tématem byly aktuální trendy včetně pohledu do historie a jejich vývojem. Pro svou práci vytvořila čtyři autorské kolekce a my vám nyní přinášíme vánoční.

bty

Sušený a preparovaný rostlinný materiál v podobě květů, listů, stonků, nebo plodů či dokonce kořenů, nachází ve floristické tvorbě čím dál větší uplatnění. Sortiment nabízených produktů se každoročně rozrůstá o nové položky. Kromě domácí flory jsou bohatě zastoupeny rostlinné druhy pocházející ze subtropických a tropických oblastí. Rostlinný materiál je k dostání jak v přírodní formě, tak v nejrůznějších tvarových, barevných či strukturálních modifikacích – mořený, barvený, bělený, preparovaný, stabilizovaný, přizdobený glitry apod. Suchý materiál, ať již v podobě větví, proutí, šlahounů, ořechových skořápek či kůry, je hojně využívaný při výrobě korpusů, základen a polotovarů určených k následnému dozdobení. Svým provedením a strukturou použitého materiálu jsou často dekorativní již sami o sobě. Následnou vkusnou přízdobou je snadné je povýšit na působivou dekoraci, jenž najde uplatnění jak v bytovém, tak i komerčním interiéru.

Názornou ukázkou vám může být následující prezentace podzimních a vánočních dekorací v podání brněnského floristy Milana Dopity a několikanásobné mistryně Slovinska v aranžování květin, Kataríny Dežmanové, které zhotovili v rámci jednoho ze seminářů pořádaných předním velkoobchodem se sušeným rostlinným matriálem a floristickými potřebami Flor service v Moravanech u Kyjova. 

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2021.

Červená a zelená jsou tradičními barvami českých Vánoc. Navzdory každoročně vyhlašovaným trendům stále patří k nejžádanějším barevným kombinacím vánočních dekorací.

Obliba těchto barev je úzce spjata s jejich symbolikou. Zatímco zelená má ve spojení s vánočními svátky původ v předkřesťanském období, kde byla symbolem zrození nového život a naděje, červená se stala významnější barvou v období Vánoc až po narození Krista – symbolizuje jeho prolitou krev. Červená je rovněž synonymem lásky a tepla.

Celý text článku včetně inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2020.

Vánoční semináře velkoobchodu s řezanými a hrnkovými rostlinami a floristickými doplňky Klia CZ s. r. o., se každoročně těší velkému zájmu floristů a květinářů. Pro mnohé s vás jsou zdrojem čerpání inspirace pro vlastní tvorbu.

Přední domácí a zahraniční floristé vás formou názorných ukázek seznamují s nejnovějšími trendy v oboru, floristickými technikami a novinkami v nabízeném sortimentu zboží. Dělí se s vámi o získané zkušenosti a cenné informace ze všech oblastí spojených s prodejem květin, počínaje prezentací zboží na prodejně, přes stanovení cen, reklamace až po péči o zákazníky. Ochotně zodpovídají vaše dotazy a reflektují na vaše podměty a postřehy.

Celý text článku včetně inspirativních fotografií naleznete v časopise Floristika 6/2020.

Rodina, přátelé a společenský život. To je to, na čem záleží.
Jakmile začneme přehodnocovat náš současný konzumně orientovaný životní styl, formuje se v nás nový smysl sounáležitosti a zodpovědnosti. Tato skutečnost je patrná v našem postoji k pořádání společenských oslav: slavnostních setkání, u kterých upřednostňujeme pocit pohody.

Ať už se je jedná o osobní nebo sezónní akce, všechny oslavy pořádáme s velkou láskou a nadšením, abychom si užili společné chvíle pospolu. Tím vytváříme vzácné okamžiky k posílení a udržení mezilidských vztahů.
Tento meta trend je ztvárněn prostřednictvím tří současných stylů a barevných světů – zelený rituál, hedvábný večírek a šťastné setkání, které nabízejí širokou škálu designového provedení.

Jakými tématy jsou inspirovány letošní vánoční trendy? Jaký styl a designe ovládne letošní Vánoce? Jaké barvy, vzory, materiály a povrchy budou dominovat vánočním dekoracím? Jaká forma prezentace vánočních dekorací nejvíce osloví a zujme pozornost vašich zákazníků? Odpovědi naleznete v následující vizuální prezentaci Vánočních trendů 2020 představené na největším evropském mezinárodním veletrhu dekorací a doplňků Christmasworld 2020 v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Celý text článku včetně inspirativních fotografií naleznete v časopise Floristika 6/2020.

 

V základní nabídce vánočních dekorací každého květinářství by kromě adventních věnců a stolních parterů neměli chybět doplňkové dekorace. Menší svícny či vypichovaná aranžmá mají při sváteční výzdobě interiéru všestranné možnosti využití.

Samostatně je lze použít například k dekoraci konfekčních stolků, okenních parapetů či krbových říms. Skupinovým uspořádáním, kdy se stávají ještě atraktivnější, mohu suplovat stolní partery na štědrovečerní tabuli. Časová a materiální nenáročnost na jejich zhotovení z nich rovněž děla finančně dostupné vánoční dárky k obdarování  přátel či kolegů. Na následujících stránkách vám pro inspiraci přináším ukázku několika těchto dekorací zhotovených z produktů firmy Florasis zastupující na českém a slovenském trhu značku OASIS®.

Ukázky vánočních dekorací, včetně postupů zhotovení, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2019.

Jedním z požadavků na adventní a vánoční dekorace je trvanlivost. Do popředí zájmu se tak při tvorbě adventních věnců, vánočních parterů a svícnů atd. dostávají sušené a umělé květiny. Díky novým výrobním technologiím a materiálům působí velice věrohodně. V kombinaci s přírodním materiálem a dekorativními přízdobami tak nachází ve vánoční floristice široké možnosti uplatnění.

Jednou z firem zaměřenou na výrobu, dovoz a prodej sušených, stabilizovaných a umělých květin a dekorací je v České republice společnost CANEA. Na svých pobočkách v Praze a Ostravě nabízí v každé oblasti zmiňovaného segmentu nepřeberné množství produktů v pestré druhové, velikostní i barevné škále. Kromě prodejní činnosti se společnost věnuje i vzdělávacím aktivitám. Každoročně pořádá inspirativní semináře, prostřednictvím kterých seznamuje své zákazníky nejenom s aktuálním sortimentem nabízeného zboží, ale formou názorných ukázek, i se způsoby jeho použití ve floristické tvorbě.

Celý text článku, včetně inspirativních fotografií, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2019.

Mezinárodní kontraktační veletrh Christmasworld v německém Frankfurtu nad Mohanem se každoročně stává výkladní skříní soudobého designu dekorací. Vyvrcholením výstavní akce je prezentace aktuálních trendů pro nacházející adventní a vánoční období.
Jaký design, barvy a materiály jsou typické pro daný styl vám přiblíží názorná obrazová vizualizace.

Luminiscentní slavnosti

Okázalé a jedinečné 

Živé barvy kombinované s elegantními tmavými tóny, společně s irizovanými povrchy vytvářejí velkolepou kompozici. Scénář plný pompézních a okázalých večírků, futuristické hudby, jiskřivých efektů a duhových vánočních rób, zářící barvy a luxusní povrchy.

 Inspirace: Materiály vnášejí dramatický efekt třpytem, opalescencí a barevnými leštěnými povrchy. Hojně jsou použity flitry, blyštivé plíšky, lamé a lurexové efekty, ultralesklé povrchy, lesklá pírka a samet. Charakteristické jsou také krystaly kamenů, mramorovaní a kovové bronzové a zlaté lemy, jež inscenují výrazný efekt irizovaného skla.

Barvy: Podstatou je základní výrazná barva podkreslená působivou směsí elegantních intenzivních barev s tmavými nuancemi. Vzrušující směs barev vytvářejí iridescentní metalické povrchy a stínované tóny barev.

Popis ostatních trendů naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2019.

Originální, inspirativní, inovativní – takovými superlativy lze bez nadsázky nazvat vánoční seminář, který pro své zákazníky zorganizoval velkoobchod s řezanými a hrnkovými květinami a floristickými doplňky KLIA Praha.

Hlavním aktéry předváděcí show se stalo tandemové duo v podání uznávaného mistra floristy, Michala Hauta a jeho talentované kolegyně Petry Kulíškové. V rámci dvou předváděcích bloků vytvořili čtyři stylově odlišné kolekce adventních a vánočních dekorací – Přírodní styl, Fialové tóny, Tradiční červená, Nádech luxusu.

Foto Robert Zauer a autor

Květinové dekorace zhotovené v rámci inspirativního semináře naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2019.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down