03.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zuzana Stýblová - květiny mi dodávají životní sílu

Cesta k floristickému oboru je pro někoho přímočará pro jiného klikatější. Zatímco mnoho milovníků květin se aranžování věnuje na amatérské úrovni, pro druhé se stalo každoroční prací. Pro Zuzanu Stýblovou se záliba v aranžování květin postupem stala profesní záležitostí – životní vášní.

Jaká byla vaše cesta k aranžování květin, floristickému oboru?

Přestože je floristická tvorba dnes moji hlavní činností, v minulosti jsem se věnovala řadě tvůrčích aktivit. Přestože se někomu může zdát, že s floristickým oborem nesouvisí, opak je pravdou. Získané vědomostí, dovednosti a zkušenosti zúročuji při své každodenní práci. Ale pěkně popořadě. Vzhledem k tomu, že jsem vyrůstala v rodině, kde se tvůrčím činnostem věnovali oba moje rodiče, již od útlého věku jsem měla zájem o tvořivou práci rukama, dokonce jsem dávala přednost ručnímu šití před strojovým. Ne náhodou jsem se kreativní práci chtěla věnovat i profesně, zvažovala jsem mezi studiem keramického designu, scénografie a modiství, to se nakonec stalo mým povoláním. Aktivně jsem se rovněž věnovala společenskému tanci. Po ukončení studia na konzervatoři jsem řadu let působila  jako taneční mistr v tanečních. Ráda rovněž vzpomínám na zážitky z České televize, kde jsem se věnovala produkci a příležitostně vystupovala i před kamerou. Velký okruh známých jsme si vytvořila díky dlouholetému provozování butiku se značkovou konfekcí. A právě díky všem těmto profesím mi design, estetika a komunikace s lidmi není cizí.

 

Kdy jste se dostala do přímému kontaktu a aranžováním květin, kdy jste se začala věnovat floristice na profesionální úrovni?

Vyrůstala jsem v rodinném domku s pečlivě udržovanou zahradou, květinami jsem tak byla obklopena již od mého útlého dětství. Zpočátku jsem si aranžovala jen tak pro radost, postupně pro rodinu a známé. Zlomovým období pro moji floristickou tvorbu bylo otevření butiku. Součástí výzdoby jeho interiéru byly samozřejmě mnou zhotovené dekorace. Pozitivní reakce zákazníků nenechaly na sebe dlouho čekat a já byla čím dál tím častěji zvána do příbytků svých zákazníků k výzdobě jejich interiérů. A od zhotovování dekorací do jídelen, obývacích pokojů, chodeb a hal to bylo velice blízko k osazování nádob k dekoraci teras, či okenních parapetů. Profesně jsme se vypracoval až k zakládání a údržby zahrad. Můj velký koníček – tvůrčí práce s rostlinami, se tak postupem času stal mojí profesí.

 

Kde jste získávala potřebné dovednosti a vědomosti?

Nadšení a vášeň pro danou činnost je sice velice důležité, ale k dosažení úspěchu nestačí. Přesto, že si osobně myslím, že míra estetického cítění je do jisté míry každému dána do vínka, je nezbytné si osvojit technické postupy a zákonitosti. Absolvovala jsme tak řadu odborných floristických a zahradnických seminářů, workšopů a předváděček. Hodně čerpán z odborných knih a časopisů. Navštěvuji výstavy a veletrhy, kde se seznamuji s novými materiály i floristickými technikami.

 

Jaká oblast floristické tvorby je vám nejbližší?

Přestože v mém portfoliu je i svatební a smuteční floristika, nejblíže mi je vzhledem k mým předešlým profesím zhotovování květinových dekorací a florálních instalací do bytového či komerčního interiéru. Přestože jsem s postupujícím věkem upustila od činnosti realizace zahrad, a jejich údržbu již dělám pouze pro velice dlouholeté zákazníky, velice ráda se věnuji osazování venkovních nádob.

 

Dovolte mi, abych i Vám položil obligátní otázku. Jaká je vaše oblíbená řezaná květina a zahradní rostlina?

Možná se to mnohým bude zdát klišé, ale z řezaných květin je to královna rostlinné říše – růže, zejména ze skupiny starých anglických růží. Svoji stavbou květu a podmanivou vůní na mě působí téměř až pohádkově magickým dojmem. Dále to jsou lilie a především hortenzie v jakékoli podobě, řezané, hrnkové či v suchém stavu. Co se týče venkovních rostlin, nenechám dopustit na konifery. Přestože listnaté stromy a keře jsou během roku proměnlivější, v našich klimatických podmínkách upřednostňuji při zakládání zahrad jako kosterní dřeviny jehličnany. Dokonce je hojně uplatňuji i při osazování velkých nádob. Používám je jako stálou celoroční solitéru s podsadou  trvalek či letniček, které podle sezóny obměňuji. Tímto způsobem nádoby plní svoji dekorativní úlohu ihned po osázení, ještě předtím než se naplno rozvinou trvalky či letničky. Nezanedbatelná není ani ekonomická stránka, kdy nedochází vždy ke kompletní výměně rostlin. Všude, do dekorací či osazování nádob a zahrad, se snažím zakomponovat traviny, jejichž přítomnost propůjčuje prostředí osobitý ráz.

 

Jaký floristický styl je vám nejlišší, jaký design vás osloví?

Vzhledem k tomu, že jsem většinu života měla to štěstí být každý den obklopena přírodou, tak je to styl přírodní. Do jisté míry je to zapříčiněno i dostupností a nabídkou rostlinného materiálu, zejména floristických doplňků a přízdob, v začátcích mého podnikání. V té době se mým stěžejním materiálem stala sušina, s kterou ráda pracuji i dnes. Samozřejmě se nebráním i jiným stylů, vždy se snažím co nejvíce přiblížit designu, ve kterém je navržen daný interiér, či představám zákazníka. Jsem ale zastáncem toho, že úprava květin aranžováním má ještě více vyzdvihnout přirozenou krásu květin. Snažím se tak v dekoracích vždy respektovat jejich přirozený vzhled a růst.

 

Neuvažovala jste někdy o provozování klasického kamenného obchodu?

Ne, provozováním butiku v minulosti moc dobře vím, jaké radosti i starosti jsou s touto formou podnikání spojené – stálá pracovní doba, zaměstnanci, bezpečnost práce atd. Fungování tzv. na volné noze mi dává určitou formu svobody, nejsme ničím svazována, více se mohu soustředit na tvůrčí práci a věnovat se zákazníkům.

 

Komunikace byla ve vašem profesním životě jedním ze stěžejních pracovních nástrojů. Co je podle vás nejdůležitější při styku se zákazníkem?

Jednoznačně slušnost, s arogancí a povýšeným postojem rozhodně daleko nedojdete. Je důležité se naučit naslouchat druhým, dovolit jim vyjádřit svůj názor, myšlenku, představu. Teprve až na základě těchto informací můžete udělat svůj úsudek, návrh či doporučení. Z vlastní zkušenosti vím, že někdy je to velice obtížné a vyčerpávající. Nikdy se však nesnažím zákazníkům vnutit svoji představu, vždy ji jen předkládám ke vzájemné konzultaci. Samozřejmě i já mám hranice, za které nejdou, například u realizací zahrad či osazování nádob vždy respektuji, bez ohledu na přání zákazníka, pěstební nároky rostlin. Pro každé stanoviště se dají najít vhodné rostliny. Výsadba skomírající kvůli nevhodně zvolené skladbě rostlin rozhodně nebude vaši kladnou vizitkou k udržení či získání nové zákazníka, zejména pokud svoji živnost provozujete na malém městě, kde se zprávy šíří rychlostí blesku.

 

Přestože s konverzace s vámi, je mi zřejmé, že květiny jsou vaší srdeční záležitostí, co jiného vás těší? Jak trávíte volné chvíle? Kde berete energii do další práce?

Musím přiznat, že moc volného času nemám. Ráda však cestuji, a to jak po krásách naší vlasti, tak do zahraničí. V létě se snažím co nejvíce času trávit na zahradě, ale většinou místo knížky držím v ruce motyčku či hrábě. Přestože miluji vánoční atmosféru, tak až do Štědrého dne jsem maximálně vytížená výrobou a prodejem dekorací, ale na druhý svátek vánoční se ráda procházím s manželem vánoční Prahou. Bylo by hezké, kdyby letos byla alespoň s popraškem sněhu, který ji dokáže propůjčit magické kouzlo.

 

Kde se můžeme s vaší floristickou tvorbou blíže setkat?

V současné době se věnuji převážně zakázkové floristice, kterou provozuji ve svém studiu pod názvem Art Deco Ateliér v Mníšku pod Brdy. Dvakrát do roka, před Velikonocemi a vánočními svátky, pořádám veřejnou prodejní výstavu, na kterou jste všichni srdečně zváni.

Ukázku dokorací z dílny Zuzany Stýblové naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 6/2016.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down