18.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji

Ve skleníku Fata Morgana se do neděle 20. března koná oblíbená výstava orchidejí. Představuje tyto jedinečné rostliny napříč celým světem. Orchideje najdeme s výjimkou Antarktidy na všech kontinentech a lidé se s nimi setkávají už od starověku. Obdivují jejich krásu a umí je i využít. Výstava Orchideje šesti světadílů ve skleníku Fata Morgana je do neděle otevřena od 9 do 19 hodin. Originální aranžmá pro výstavu navrhla a ve spolupráci se studenty České zahradnické akademie Mělník vytvořila přední česká floristka Klára Franc Vavříková. Patronkami expozice, ale i celé sezóny 2022 se staly krásné dámy, herečky Vica Kerekes, Klára Issová a Bára Kodetová a zpěvačka Marta Jandová. Milovníci rostlinné krásy si mohou některé unikátní orchideje a další pokojové rostliny odnést s sebou. Součástí přehlídky je totiž i prodej květin a pěstitelská poradna. Výstavu orchidejí doplňuje krásná smaragdová liána, která patří mezi největší poklady botanické zahrady v Troji a právě v těchto dnech vykvetla.

„V letošním roce jsme mohli uspořádat oblíbenou přehlídku orchidejí a nádherných aranžmá ve standardním termínu. Opět se potvrzuje, že patří mezi naše nejvýznamnější akce. K dnešnímu dni se přišlo podívat už více než 10 000 návštěvníků. Nejvytíženější je obvykle víkend, zájemci by tedy v sobotu a v neděli měli počítat s čekáním na vstup. Letos si trochu pospíšila i naše smaragdová liána Strongylodon mactrobotrys, jejíž květ je velmi výrazným prvkem skleníku a patří mezi nejoblíbenější cíle fotografů. Ta právě v těchto dnech kvete. Skleník Fata Morgana tak nyní skutečně hýří všemi barvami,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Za orchidejemi kolem světa

Pozoruhodný svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Více než 28 000 druhů těchto rostlin se vyskytuje prakticky po celé Zemi kromě nejsušších pouští a oblastí trvale pokrytých sněhem a ledem. Výstava ve skleníku Fata Morgana představuje i nejrůznější kuriozity – několik australských druhů rodu Dendrobium, červeně kvetoucí Sophronitis z hor východní Brazílie nebo zástupce miniaturních druhů střevíčníkovce Paphiopedilum. Návštěvníci se seznámí i s druhy orchidejí, jež odedávna využívají lidé k léčení různých nemocí, například v tradiční čínské medicíně, ale i k jídlu, z nich je asi nejznámější orchidej vanilka. Pro ty, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. Zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Smaragdová krása z Filipín

Ve skleníku Fata Morgana také rozkvétá liána Strongylodon macrobotrys, která roste v přírodě pouze na Filipínách, a to v nížinných deštných lesích ostrovů Luzon, Mindoro a Catanduanes. Mohutná liána běžně dosahuje i dvacetimetrové výšky. Pyšní se hroznovitými květenstvími, která bývají až 90 centimetrů dlouhá. Unikátní modrozelená barva květů patří k nejnápadnějším v celé rostlinné říši. Díky ní se této liáně také říká „smaragdová“ nebo „nefritová“. Její další zvláštností je, že ji opylují převážně kaloni, kteří vidí barevně, neobvyklá barva jim zřejmě pomáhá v orientaci. Tato rostlina se řadí mezi největší poklady trojské botanické zahrady.

Zdroj: Botanicka zahrada hl. m. Prahy*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down