V souvislosti s podzimní etapou Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy pořádá od 14. do 29. října akci Rozkvetlé památky, přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v olomouckých sakrálních památkách.

Letos tak budou ukázky floristického umění k vidění v těchto kostelech: Husův sbor (ulice U Husova sboru), sv. Mořice (ulice 8. května), Neposkvrněného početí Panny Marie (ulice Slovenská - Dominikáni) a Panny Marie Sněžné (ulice Denisova).

Více informací o akci naleznete na stránkách Výstaviště Flora Olomouc a. s.  (www.flora-ol.cz) *

Mezinárodní květinový festival Fleuramour je právem považován za jednu z nejprestižnějších floristickou akcí v Evropě. Vzhledem k nestabilní situaci spojené s pandemii kovid-19 se však organizátoři akce rozhodli pro bezpečnost všech účastníků i návštěvníků přesunout konání a velkolepou oslavu tolik očekávaného 25. ročníku na příští rok. Vítanou alternativou k tolik oblíbenému květinovému festivalu se v prostorách hradního komplexu z 16. století Alden Biesen, nacházejícího v belgické provincii Limburg, stane od 23.–27. září komornější, avšak neméně působivá akce s příznačným názvem Fleur Floral Faschion.

Téma, Umění na hradě, je příslibem ukázky fascinujících výtvorů špičkových floristů z různých částí světa. Mezi zvučnými jmény nechybí, například Ioachim Erema z Velké Británie, který aranžoval mimo jiné i pro královskou rodinu, ze Švédska přijede ukázat svůj talent charismatický Jimmy Englund a nebude chybět ani průkopnice nových floristických technik Conny van der Westerlaken z Nizozemska. Na ztvárnění svých představ daného tématu budou mít floristé k dispozici přes 140 000 kusů květin. Návštěvníci akce se tak mohou těšit na více jak 50 designově ztvárněných florálních dekorací a objektů vystavených jak v reprezentativních historických sálech a sklepení zámku, tak i na nádvořích a v precizně udržovaných zahradách. Přestože se akce bude konat za dodržování přísných koronavirových opatření a návštěvnost bude časově omezena, rozhodně stojí za návštěvu. Abychom vám alespoň částečně přiblížili jedinečnou atmosféru Fleuramour, přinášíme vám ukázky květinové výzdoby hradního komplexu z posledního ročníku inspirovaného sci-fi filmem z 80. let Roberta Zemeckisia, Návrat do budoucnosti.

Obrazovou reportáž z uplynulého ročníku akce naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2021.

 

Tak znělo motto, v pořadí již 13. ročníku nejnavštěvovanější akce Botanické zahrady hlavního města Prahy, výstavy orchidejí. Kromě unikátních sbírek botanických druhů nechyběly ve výstavní expozici skleníku Fata Morgana ani zástupci nově vyšlechtěných hybridů. Originální květinové instalace a ukázky působivých aranžmá ještě více potrhly rozmanitý půvab těchto královen tropických pralesů.

Letošní rok slaví trojská botanická zahrada půl století od svého založení. Celý narozeninový rok se napříč všemi doprovodnými akcemi ponese v duchu oslav rostlinného těla, výjimkou nebyl ani letošní ročník výstavy orchidejí. Historicky poprvé se konala v roce 2006 a od té doby se stává každoročním cílem odborné i laické veřejnosti. V uplynulých ročnících přesáhl počet návštěvníků již hranici 23 000. Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhady se pohybují  okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej.

Celý text článku, včetně fotografií florálních instalací, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2019.

Nejvýznamnější událostí Botanické zahrady hlavního města Prahy v Tróji se každoročně stává výstava orchidejí. Tématem letošního dvanáctého ročníku se staly orchideje asijských tropických pralesů od nížin až po velehory. Za půvabnou krásou exotických květů zavítalo do skleníku Fata Morgana od 2. do 25. března přes 20 000 návštěvníků.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo za přítomnosti významných hostů z politického a kulturního života, velvyslanců Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu – členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Úvodního slova k výstavě se ujala náměstkyně primátorky hlavního města Prahy (zřizovatel zahrady) prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc., vyzdvihla důležitost zahrady jak pro účely vzdělávací, tak i rekreační. Patronkami letošní výstavní akce se staly, zpěvačka Lucie Bílá a herečky Iva Hüttnerová a Michaela Kuklová. Botanická zahrada má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí. Návštěvníci výstavy tak měli jedinečnou příležitost se seznámit s desítkami druhů orchidejí zastoupených v mnoha kultivarech na jednom místě. Jednou z ozdob výstavy se stal například kvetoucí Paraphalaenopsis labukensis, orchidej s nejdelšími listy, které mohou dorůst téměř třímetrové délky. Tato fascinující orchidej osídluje koruny stromů a v přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, ve skalnatém údolí Labuk, v nadmořské výšce 500 až 1000 metrů. Její zajímavě tvarované květy v několika teplých odstínech hnědé a medově žluté barvy krásně voní po skořici.

Text a foto: Arnošt Jílek

Celý text článku včetně fotografií zachycující krásu kvetoucích orchidejí naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018. 

Floralie 2016 představily magický svět rostlin, květinových aranžmá, performancí, koncept-prostorů, inspirativních městských zahrad a exteriérů. 35. ročník Floralií zahájil belgický král Philippe a královna Mathilde 21. dubna.

Mimořádnou floristickou událost, pořádanou Královskou zemědělskou a botanickou společností v belgickém městě Gent, provázela letos tak trochu smůla: výstava byla o rok posunuta (původně se měla konat už loni, protože dle tradice se Floralie od počátku 19. století pořádají s několika málo přestávkami každých pět let), výstava proběhla pouhý měsíc po teroristických útocích v Bruselu, a tedy za značně zpřísněných bezpečnostních opatření, a navíc ji doprovázelo opravdu nevlídné, chladné a deštivé počasí. Organizátorům se vsak podařilo prezentovat rostlinný svět moderním způsobem s využitím interaktivních přístupů tak, aby Floralie daly nejen prostor odborné veřejnosti, ale také aby přitáhly pozornost laiků.

Text a foto: Šárka Novotná

Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 4/2016.

V polovině června pořádala firma Kolouch Import s. r. o. – dovozce a velkoobchodní prodejce dárkových předmětů a dekorací, v prostorách centrální vzorkovny firmy v Nové Vsi pod Pleší nedaleko Dobříše již 9. ročník kontraktační výstavy. Prostřednictvím tematických expozic touto formou prezentuje zákazníkům pestrý sortiment nabízeného zboží včetně nejnovějších novinek a trendů pro nadcházející vánoční sezónu.

Pozvaní k návštěvě kontraktační výstavy přijala i redakce časopisu, využili jsme příležitosti a požádali jsme majitelku společnosti Kolouch Import s. r. o. Ing. Miroslavu Kolouchovou o krátký rozhovor.

 

 

Přestože společnost působí na trhu více jak dvacet let, mohla byste čtenáře časopisu seznámit s historií firmy?

Začátky našeho podnikání sahají do roku 1992–1993, kdy jsme začali s dovozem finančně dostupného dekoračního zboží v omezeném sortimentu ze Španělska. S postupným vývojem trhu a navazováním obchodních kontaktů jsem zhruba po deseti letech začali ve Středočeském kraji provazovat přibližně deset maloobchodních prodejních míst s dárkovými, dekoračními a floristickými předměty. Stále se zvyšující zájem o námi nabízené zboží ze strany potenciálních prodejců, nás přiměl k zahájení velkoobchodní činnosti, kterou letos provozujme již patnáctým rokem.

 

Jaký sortiment zboží obsahuje vaše nabídka?

V současné době obsahuje portfolio firmy přes 10 000 položek. Kromě stálé celoroční nabídky dekoračního zboží jsou v sortimentu položky určené pro dané roční období nebo svátky (Velikonoce, Advent, Vánoce, sv. Valentýn atd.). Kromě běžných dekoračních předmětů v podobě figurálních postav, obalových nádob, zápichů, dekorací k zavěšení atd. zahrnuje naše nabídka i bytový a zahradní mobiliář.

 

Celý text rozhovoru včetně ilustračních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2016.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down