02.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tulip Trade Event 2024

Jedna z nejúspěšnějších nizozemských exportních komodit má nyní vlastní propagační akci – Tulip Trade Event. Udržitelnost, automatizace, robotizace, kvalita, hydroponické pěstování: to je jen několik z mnoha témat, o kterých se během Tulip Trade Event diskutovalo. Nedílnou součástí akce je prezentace sortimentu dostupných odrůd tulipánů, včetně novinek.

Tulip Trade Event byl poprvé zorganizován v roce 2016 a je jedinečnou formou vzájemné spolupráce, kdy se účastníci zaměřují na společné zájmy odvětví. Po letech, kdy pandemie narušila kontinuitu pořádání akce se od 13. do 15. března konal již šestý ročník Tulip Trade Event. V rámci konání třídenní kontraktačně-propagační akce otevřeli své brány přední pěstitelé a prodejci tulipánů, aby stávajícím i potencionálně novým zákazníkům představili svůj sortiment nabízených odrůd, včetně novinek. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem třináct firem rozmístěných po celém severním a jižním Holandsku.

Propagační a marketingová organizace iBulb, sdružující šlechtitele, pěstovatele a prodejce cibulovin Nizozemska, organizuje v rámci konání Tulip Trade Event pro novináře odborné exkurze. Zatímco v uplynulých ročnících jsme měli příležitost se blíže seznámit s produkcí rychlených tulipánů určených k řezu, tentokrát jsme zavítali mezi prodejce jejich cibulí. Z navštívených podniků jmenujme: P. Nelis & zoon’s, VWS Export – Import of Flowerbulbs B.V., Boots Flowerbulbs B.V., P. Aker, Jan de Wit en Zonen B. V., Nord Lommerse Flower Bulb Group.Specializace firem na prodej cibulovin převážně určených k řezu (tulipány, lilie) je výsledkem desítek let trvající transformace rodinných podniků od pěstování zeleniny až po produkci cibulovin určených pro zahradní a parkovou výsadbu. Současná nabídka sortimentu odrůd tulipánů určených k řezu čítá přes 450 odrůd, v rámci Tulip Trade Event je přibližně vystaveno 250 odrůd.

Firmy zabývající se prodejme cibulovin mají dopředu nasmlouvané kontrakty s pěstiteli cibulí na konkrétní odrůdu tulipánů v požadovaném počtu a kvalitě na několik let dopředu. Cena cibule se odvíjí nejenom od poptávky po dané odrůdě, ale i jejím množitelského koeficientu (tvorby pacibulek). Kvalita cibulí je závislá zejména na průběhu počasí během roku a výskytu chorob a škůdců. Mechanizovaná sklizeň cibulí z pěstebních ploch probíhá během měsíců června a července. Sklizené cibule míří po sklizni do sušárny, následně se čistí a třídí podle velikosti. Cibule jsou skladovány ve velkoobjemových chladicích halách s řízenou klimatizací v bednách o objemu jednoho kubického metru. V závislosti na odrůdě je kapacita jedné bedny 20–30 000 kusů cibulí. Cibule se skladují při neustále cirkulaci vzduchu při teplotě 18 °C a 70% vlhkosti vzduchu. Podle velikosti firmy se roční prodej cibulí tulipánů pohybuje od 40 do 120 milionů kusů. Celková roční nizozemská produkce cibulí tulipánů činí 2,5 bilionu kusů. Cibule vypěstované na písčitých půdách Nizozemí míří do celého světa, napříč kontinenty. Z Evropských států je to zejména Finsko, Švédsko, Velká Británie, Polsko, Rumunsko, Francie, Portugalsko, Itálie. Z dálného východu jmenujme Japonsko, Čínu, Kazachstán. Na americkém kontinentě je největším odběratelem USA.

Z Persie až do země větrných mlýnů

V současné době je známo přibližně sto až sto padesát druhů tulipánů. Za původní oblast jejich výskytu se traduje Čína, jižní svahy Pamíru. Z této oblasti se za pomocí obchodních karavan dostaly do Turecka, severní Ariky, Íránu a na východě do Japonska. Většina botanických druhů však pochází z pohoří Pamír, Hindúkš a kazašských stepí.

Celý text článku včetně fotografií odrůd tulipánů naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down