20.04.2011 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozmanité tulipány

Tulipány jsou rostlinou typickou pro jarní období. Zaujmou svou krásou, barevnou variabilitou i množstvím skupin. Jako zahradní rostliny začaly být oceňovány již v 15. a 16. století.

Dnes se 43 procent produkovaných tulipánů pěstuje v Nizozemsku. Ale toto místo není jejich oblastí původního rozšíření. Pochází ze střední a západní Asie, odkud se dostaly do jižní Evropy.
Do Holandska byla první cibule údajně dovezena roku 1593 správcem botanické zahrady v Leidenu. Na jaře příštího roku vykvetl v této zahradě první tulipán. Přes svůj exotický původ nevzbudila zprvu tato rostlina z čeledi liliovitých žádný mimořádný zájem. Teprve počátkem 17. století, když holandští pěstitelé začali křížit různé druhy tulipánů a z jednobarevných červených, bílých nebo žlutých květů vykouzlili ohňostroje barev, stal se tulipán kultovním objektem. Brzy začali úspěšní pěstitelé požívat velké vážnosti a začaly regulérní soutěže o nejhezčí květinu. Protože nikdy nebyl dostatek tulipánových cibulí určitého druhu, vystřelily jejich ceny do výše. Jestliže zpočátku stála jedna cibule jeden gulden, musel zanedlouho kupující zaplatit za tutéž cibuli již 1000 guldenů i více. Brzy začal platit „tulipánový zákon“ k ochraně obchodníků, byly pořádány dražby tulipánových cibulí a dokonce i notáři se specializovali na tulipány. Na holandských burzách se vedle akcií obchodovalo i se vzácnými druhy cibulí.
V letech 1636/37 dosáhla „tulipánová horečka“ svého vrcholu. V roce 1637 například vyměnil jistý muž svůj pivovar v Utrechtu v hodnotě 30000 guldenů, za tři kusy vzácných cibulí ...! (Pro srovnání: měšťanský dům tehdy stál v Amsterodamu asi 10000 guldenů). Tehdy dosáhlo davové šílenství bodu zvratu. Poprvé převýšila nabídka poptávku, tulipánová bublina praskla a ceny se zřítily. Celé holandské hospodářství se dostalo na delší čas do vážných potíží.
Během posledních 50 let došlo k naprosté revoluci v typech a třídách tulipánů. Dělíme je zpravidla do 15 skupin, obvykle nazývaných třídy. První až jedenáctá třída jsou známy jako zahradní tulipány, třídy 12 až 15 jsou tzv. botanické tulipány.
Okouzlí nás nejen v zahradě a jiných venkovních výsadbách, používáme je s velkým úspěchem jako rostliny řezané. Dvojice známých floristů Marie Bittnerová a Přemysl Hytych připravila své nápady na práci s těmito krásnými cibulovinami. Na následujících stránkách se tak můžete pokochat krásou tulipánů i nápaditostí tvůrců těchto květinových aranžmá.

 Text Ing. Marie Bittnerová a Helena Piková Foto Stanislav Podolník

Text Ing. Marie Bittnerová a Helena Piková Foto Stanislav PodolníkText Ing. Marie Bittnerová a Helena Piková Foto Stanislav Podolník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down