08.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TRENDY 2024 – odraz současné doby                  

Krize – slovo, které nejvýstižněji charakterizuje současnou dobu. Od sociálních nepokojů ke klimatické krizi, od inflace k energetické chudobě. Všechny tyto krize spolu souvisí a mohou nás zaplavit pocity chmurnosti, úzkosti nebo hněvu. Ale i s tím můžeme něco udělat. A jak každý z nás reaguje na nebezpečí těchto krizí, je zcela osobní záležitostí. Někdo se nastalé situaci postaví čelem, jiní se stáhnou do své ulity, někteří se zastaví v čase a pro ostatní jsou výzvou ke změně ve svém osobním či profesním životě. Následující čtyři trendy jsou založeny na těchto velmi různorodých lidských reakcích.

TREND - NĚŽNÝ PARADOX

V dnešní společnosti je obrovský tlak na výkon, zejména na mladé lidi. V kombinaci s mnoha krizemi to vede k pocitu bezmoci. To způsobuje, že někteří lidé trpí tzv. syndromem vyhoření; jsou fyzicky i emocionálně vyčerpaní. Správná péče o sebe a stanovení jasných hranic je proto klíčové. Kromě této péče o duševní pohodu/zdraví bychom neměli zapomínat na skutečnost, že trh práce nabízí mnoho možností, kde se můžeme realizovat, což se v důsledku jeví jako něžný paradox.  

Kontrast je to, oč v tomto trendu běží. V útulném interiéru najdeme hojnost oblých a měkkých tvarů, nábytek, který je někdy vyroben z nečekaně tvrdých materiálů. Tvrdé hladké materiály se střídají s měkkými strukturami, jako by se snažily zjemnit tvrdou realitu života. Květiny často pomáhají zútulnit prostor, učinit jej více „snovým“. Například umístěním aranžmá/pokojové rostliny do rohů místnosti, na podlahu, ke stěně. Květinové dekorace jsou často vzdušná a transparentní, se zastoupením sušených květin. Jednotlivé květy svým tvarem a jemnými barvami navozují pocit lehkosti. To samé platí pro pokojové rostliny.

Tvary/formy/povrchy

Kulaté a sférické. Dochází k záměně mezi tvrdými a měkkými materiály. Častými prvky jsou mramor, beton, keramika, plast, pálená dlažba a přírodní kámen, které se na podlahách a stěnách střídají s koberci s vysokým vlasem. Svou roli hrají i textilie, od plisovaných a žebrovaných až po bouclé.

Vzory

Od romantických květinových vzorů po abstraktní vzory. Společným znakem vzorů je jemnost barev. Je zde použit efekt barevné gradiace.

Barvy

Paleta barev je jemná a přináší pocit klidu a harmonie. Neutrální barvy a pastelové odstíny se střídají s teplou koňakovou barvou. Odstíny zelené jsou v tomto trendu převážně zastoupeny řezanými květinami a hrnkovými rostlinami.

Klíčová slova/základní hodnoty

Snové, měkké i tvrdé, plné kontrastů, překvapivé, nekonečný, lehké/vzdušné, utopický, přátelské.

Popis a prezentaci dalších trendů pro rok 2024 naleznete tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2024.*

Foto: Funnyhowflowersdothat.co.uk/Thejoyofplants.co.uk. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down