10.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TRENDY 2022                       

Svět po pandemii je plný nepředvídatelnosti a nestálosti. Nové realitě se snažíme přizpůsobit, ale ne všichni to děláme stejným způsobem. Zatímco jedna skupina ji vnímá jako impuls k pozitivní změně, ostatní naplňuje strachem a stresem. Hrozí rozpolcení společnosti, jež posilují informační bubliny, ve kterých žijeme. Flexibilita a neustálé přizpůsobování se měnící se realitě se proto v tomto období jeví jako nesmírně důležité. Z těchto tendencí vychází design čtyř stylově odlišných trendů, které lze uplatnit v praxi.

NOVÝ ZAČÁTEK

Po pandemii covid-19 nabýváme pocitu, že nám je dána druhá šance. Důraz je kladen na udržitelnost, řešení změn klimatu a celkovém uklidnění ve společnosti. Nový začátek! Protože mnoho lidí nyní pracuje z domova, je věnována větší pozornost vybavení a funkčnosti našeho domova a venkovního prostoru.

Trend v interiéru

Charakteristickým znakem trendu je příjemný prostor  

se spoustou bílé, příležitostně akcentovanou modrými a žlutými odstíny. Protože náš domov mám nyní musí poskytovat více funkcí – slouží pro práci z domova, k distanční výuce, cvičení, relaxaci, přijímání návštěv apod. – jeho interiér musí být snadno uzpůsobený/přeměnitelný našim potřebám. Ideální řešení k členění prostoru nabízejí prostorové příčky, paravány a multifunkční stěny vyrobené z přírodních materiálů, do kterých lze zakomponovat květiny a rostliny. Hlavní roly zde hrají listnaté rostliny se zelenými (Monstera) nebo panašovanými listy (Aglaonema, Calathea) a rostliny absorbující toxické látky ze vzduchu. Společně vytváří zdravé prostředí a navozují svěží přívětivou atmosféru.

Trend v exteriéru

Stylový trend je založen na jasně definovaném rozvržení prostoru (zahradě, terase či balkónu) se spoustou doplňků bílé barvy. Z rostlinné šíře najdou uplatnění rostliny s bílými květy (Agapanthus, Zantedeschia) či stříbřitými listy (Eucalyptus, traviny). Použité materiály jsou vyrobeny na biologické bázi a biologicky rozložitelné. Cílem je vytvořit prostředí s co největší biologickou rozmanitostí.

Stejně jako interiér, tak i zahrada, terasa či balkón se stávají multifunkčním místem – prodlouženým obytným prostorem.

Svěží barevné akcenty vnáší do venkovního prostoru tolik potřebnou energii.

Tvary/formy

Záměrně jednoduché a elegantní, použité výrobky mají multifunkční využití. Do popředí zájmu přichází produkty/výrobky související s home office. Výrazným prvkem se stávají paravány k rozdělní či vymezení prostoru. V rámci rozmístění předmětů v interiéru je důležité, aby pro rostliny a květiny měly jasně definovaný prostor.

Barvy

Základem barevné palety je bílá v kombinaci s různými přírodními tóny. Použití výrazných barev je zdrženlivé, slouží především k posílení svěží působnosti bílé. Akcentové barvy, jako jsou odstíny zelené, modré a červené se opakují v barevnosti použitých květin a rostlin. Poukazují rovněž na multifunkčnost daného nábytku.

Vzory

V tomto trendu jsou méně důležité, obvykle vycházejí s přírodních struktur, např. mramoru.

Materiály

Opakovaně použitelné, recyklované nebo recyklovatelné. Týká se to, jak všeobecně známých materiálů jako je kůže, bavlna nebo korek, tak i těch nových, jako je plast vyrobený na bázi řas a mycelia hub. Zvolené materiály jsou praktické a mají všestranné využití. V některých případech mohou působit až sterilně.   

Prezentaci dalších třech trendů pro letošní rok naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 2/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down