02.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přírodní skvosty exotické Asie

Nejvýznamnější událostí Botanické zahrady hlavního města Prahy v Tróji se každoročně stává výstava orchidejí. Tématem letošního dvanáctého ročníku se staly orchideje asijských tropických pralesů od nížin až po velehory. Za půvabnou krásou exotických květů zavítalo do skleníku Fata Morgana od 2. do 25. března přes 20 000 návštěvníků.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo za přítomnosti významných hostů z politického a kulturního života, velvyslanců Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu – členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Úvodního slova k výstavě se ujala náměstkyně primátorky hlavního města Prahy (zřizovatel zahrady) prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc., vyzdvihla důležitost zahrady jak pro účely vzdělávací, tak i rekreační. Patronkami letošní výstavní akce se staly, zpěvačka Lucie Bílá a herečky Iva Hüttnerová a Michaela Kuklová. Botanická zahrada má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí. Návštěvníci výstavy tak měli jedinečnou příležitost se seznámit s desítkami druhů orchidejí zastoupených v mnoha kultivarech na jednom místě. Jednou z ozdob výstavy se stal například kvetoucí Paraphalaenopsis labukensis, orchidej s nejdelšími listy, které mohou dorůst téměř třímetrové délky. Tato fascinující orchidej osídluje koruny stromů a v přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, ve skalnatém údolí Labuk, v nadmořské výšce 500 až 1000 metrů. Její zajímavě tvarované květy v několika teplých odstínech hnědé a medově žluté barvy krásně voní po skořici.

Text a foto: Arnošt Jílek

Celý text článku včetně fotografií zachycující krásu kvetoucích orchidejí naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down