04.12.2022 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příběh vánočního stromečku

Již popáté budou zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků letos na téma "Radosti, které dala Evropa světu".

Zámek Loučeň pořádal adventní prohlídky od začátku svého otevření v roce 2007, ale Příběh vánočního stromečku se začal psát až v roce 2017, kdy zde ve vstupní hale loučenští zavěsili jeden stromeček špičkou dolů. Díky tomu pak průvodci začali vnímat čím dál větší zájem návštěvníků o příběhy spjaté s historií Vánoc, tradicemi zdobení vánočních stromečků a vánoční tematiky celkově, proto se v roce 2018 poprvé připravila kompletní výstava, která nemohla nést jiný název než právě Příběh vánočního stromečku.

Pokud si myslíte, že kouzlo výstavy je pouze v umístění nazdobených stromečků do zámecké expozice, jste na omylu. Jak již mají na zámku Loučeň ve zvyku, výstava bude opět vyladěna do posledního detailu.

 „Loňský ročník skončil 15. ledna 2022 a od 16. ledna jsme začali připravovat ten letošní“, uvádí se smíchem ředitelka zámku Kateřina Šrámková. „Výstava každý rok běží od listopadu do ledna, pro nás jsou ale přípravy celoroční – od návrhu nosného tématu až po nápady na instalace jednotlivých stromečků tak, aby dávaly smysl pro daný koncept a hlavně aby naše návštěvníky bavily a přinesly jim radost,“ dodává Kateřina Šrámková.

 Výstava již tradičně nabídne více než dvacítku stromečků, každý se svým unikátním příběhem. K vidění budou tradiční dobové stromečky, tak, jak se zdobily dříve, například stromeček jablíčkový či přírodní. Tematická část prohlídky je letos na téma „Radosti, které přinesla Evropa světu“. „Vzhledem k tomu, že Česká republika tento rok předsedá Radě Evropské Unie, o nosném tématu letošní výstavy jsme měli jasno téměř okamžitě," uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. „Jak jednoduché však bylo vybrat nosné téma, o to těžší bylo vybrat to hlavní, co Evropa světu dala, neboť seznam je dlouhý a počet stromečků omezen zdmi zámecké expozice. Věříme však, že jsme zvolili správně a návštěvníci budou s naším výběrem spokojeni,“ dodává kastelán. „Mohu prozradit, že návštěvníky čeká například stromeček secesní, alpský, viktoriánský či bondovský,“ upřesňuje kastelán.

 Kde vznikla tradice vánočního stromku? Jaké byly první stromečky Evropě? Jak vypadaly před sto lety, jak vypadají dnes? Jak tomu bylo u britské královské rodiny a jak v alpské chaloupce? Jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa a kdo tam naděluje dárky? To vše se návštěvníci dozvědí během prohlídky zámku. Děti si navíc z prohlídky budou moci odnést speciální dopis pro Ježíška.

 „Dopolední prohlídky Příběhu vánočního stromečku jsou určeny zejména školním skupinám, seznámit se s příběhem Vánoc přijíždějí žáci mateřských a základních škol až do vánočních prázdnin," uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň. „Zámek je pro veřejnost otevřen každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku a velmi oblíbené jsou večerní prohlídky zámku, které budou probíhat každou sobotu a 26. 12. 2022,“ dodává kastelán. Předprodej vstupenek byl zahájen a vzhledem k velkému zájmu o tuto unikátní výstavu je doporučeno vstupenky rezervovat s předstihem.

Více informací o akci na: www.zamekloucen.cz

Zdroj: www.zamekloucen.cz, foto: archiv Zámek Loučeň*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down