02.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinové a floristické události nadcházejícího podzimu

Po roční pauze se 9. –10. září vrátí na brněnské výstaviště kontraktační zahradnický a floristický veletrhu ZELENÝ SVĚT 2016.

Svaz květinářů a floristů ČR, který přebral nad veletrhem záštitu, zde v expozici České květiny představí produkci hrnkových květin svých členů, pěstitelů, kteří jsou součástí projektu Česká květina. Na veletrh Zelený svět se opět vrátí i oblíbená soutěž Svatební kytice roku. Informace a přihlášku na tuto soutěž najdete na webu SKF ČR v sekci Aktuálně.

● Zahradnicko-zemědělskou výstavu LIBVERDA 2016 (největší zemědělskou výstavou v Ústeckém kraji), která se uskuteční od 16. do18. září 2016, pořádá Střední škola zahradnická a zemědělská A. E. Komerse, Děčín - Libverda, p. o. za podpory Českého zahrádkářského svazu, Českého svazu chovatelů Děčín, Agrární komory Děčín a Ministerstva zemědělství – Agentura pro zemědělství a venkov Děčín.
Součástí výstavy bude 18. 9. i Den otevřených dveří SŠZaZe  A. E. Komerse, Děčín Libverda, p. o.
V pátek budou brány výstavy otevřeny od 10. do 18. hod., v sobotu se začne o hodinu dřív od 9. do 18. hodi. a v neděli potrvá výstava od 9. do 15. hod. Přihlášku a prodejní řád na tuto výstavu najdete na internetové adrese: http://www.libverdadc.cz/node/176

● Střední škola zahradnická a technická Litomyšl vás 22. září 2016 srdečně zve na 14. ročník Květinové show, letos na téma: Doba Karla IV. Zahájení akce proběhne v 16 hod. v Klášterních zahradách, v případě nepříznivého počasí se show bude konat na nádvoří zámku. Žáci představí modely na dané téma, nebude chybět ani přehlídka svatebních kytic a dekorací.

● Od 24. do 25. září 2016 můžete opět shlédnout květinovou výzdobu unikátních prostor krušnohorského zámku Jezeří v Ústeckém kraji. Touto jedinečnou akcí pod názvem „ROZKVETLÉ JEZEŘÍ – ZÁMECKÝ FLOWER ART“ se reprezentantka České republiky na evropském šampionátu profesionálních floristů Europa Cup 2016 Klára Franc Vavříková spolu se svým floristickým týmem snaží vytvořit na zámku kouzelnou atmosféru plnou květin, prostřednictvím které chce upozornit na krásu této barokní perly, jenž se nachází v zdevastované krajině Mostecka v bezprostřední blízkosti povrchové těžby. Finanční výtěžek z akce pravidelně přispívá na rekonstrukci a opravu tohoto výjimečného místa.

● Od 5. do 7. října se uskuteční  již 23. ročník Kopidlenského kvítku. Cílem této soutěže – Mistrovství České republiky v zahradnickém oboru, která se odehrává na Střední škole zahradnické v Kopidlně, je umožnit žákům oboru vzdělání Zahradník a Zahradnictví porovnat vzájemně své praktické dovednosti, dosažené během přípravy na toto povolání a upozornit na dlouholetou tradici, kterou tento učební obor má. Soutěž je určena pro učně zahradnických a zemědělských učilišť a pro studenty středních zahradnických a zemědělských škol z České republiky i zahraničí. Každý soutěžící musí absolvovat pět odborných soutěžních úkolů, mezi které patří vazba a aranžování květin, roubování v ruce, poznávání rostlinného materiálu, řízkování a výsadba rostlin.
Součástí Kopidlenského kvítku bude na kopidlenském zámku i výstava zhotovených prací přístupná veřejnost 8. října 2016.

● V poslední dekádě října si Vás dovolujeme pozvat na poslední letošní podzimní etapu Flory Olomouc – výstavu ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků, která se uskuteční od 20. do 23. října na Výstavišti Flora Olomouc. Na  výstavě se SKF ČR představí svou expozicí České květiny, kde návštěvníkům umožní zhlédnout kolekci odrůd Euphorbia pulcherrima od svých členů, pěstitelů České květiny.
Současně s podzimní etapou Flory Olomouc proběhne již tradiční akce Rozkvetlé památky Olomouce, v rámci které mohou návštěvníci vidět olomoucké sakrální památky vyzdobené množstvím květin. Mezi týmy zdobícími jednotlivé kostely a kaple se z členů SKF ČR objeví nově i tým Českého zahrádkářského svazu a svojí loňskou úspěšnou účast zopakuje tým Slovenskej asociácie kvetinárov a floristov.

● Na přelomu října a listopadu roku 2016 připravuje SKF ČR za významného přispění Ministerstva zemědělství ČR pracovní seminář pod názvem Aktuální trendy ve Floristice, který bude určený pedagogům středních a vysokých zahradnických škol a vybraným studentům zahradnických oborů. Bližší informace o místě a datu konání semináře najdete na webových stránkách SKF ČR www.svazkvetinaruafloristu.cz v sekci Aktuálně.

 

V závěru mi dovolte jménem Svazu květinářů a floristů ČR poděkovat Ing. Jiřímu Martinkovi, Ph.D., proděkanovi a zapálenému pedagogovi Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a jeho kolegům, kteří s ním spolupracovali na akreditaci nového bakalářského studijního programu Floristická tvorba (více na str. 114). Poprvé v historii našeho školství tak bude floristická tvorba vyučována jako plnohodnotný samostatný vysokoškolský studijní obor. První studenti nastoupí ke studiu již tento kalendářní rok. Pro českou floristiku tato skutečnost představuje významný milník a pomůže pozvednout úroveň celého oboru floristiky a časem přinese možnost být v oblasti floristiky rovnocennými partnery pro vyspělejší země, zejména západní Evropy, které takové univerzitní studijní obory mají již řadu let.

 

Text: Tomáš Svoboda, tajemník SKF ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down