Rozkvetlé olomoucké rozárium vzdalo hold královně květin – růži. V rámci oslav Svátky města Olomouce se v hanácké metropoli v druhé polovině června konal festival Vyznání růží. Návštěvníkům nabídl bohatý doprovodný program v podobě floristických show, odborných přednášek, seminářů a workshopů. Nechyběl ani pestrý kulturní program včetně doprovodných trhů.

Letošní ročník festivalu Vyznání růží nesl podtitul – romantické. Nostalgické téma se prolínalo napříč celým programem akce, vyzdvihlo jedinečnost růže,  nejdéle pěstovanou okrasnou rostlinou, ve všech jejích podobách – jako zahradní rostlinu, tak nejoblíbenější řezanou květinu. Krásu růžových květů mohli návštěvníci festivalu obdivovat nejenom prostřednictvím bohatě kvetoucích růžových keřů, kterých je v olomouckém rozáriu vysázeno přes tři tisíce kusů, ale i v podobě florálních objektů a dekorací z nich zhotovených. Ve vstupní části rozária vítaly návštěvníky akce dekorace inspirované díly našich předních literárních a hudebních velikánů zhotovených pod vedením Kláry Franc Vavříkové studenty České zahradnické akademie Mělník. Ústřední výstavní expozicí se stal Wedding point Violy Zeithamlové s ukázkou svatební floristiky v podobě květinové přízdoby vozidla či stylizovaného místa svatebního obřadu. Velké pozornosti návštěvníků se pro svoji nezaměnitelnou vůni a tvar květů dostávalo vypichovaným aranžím Tamáse Víga z anglických růží.

 

Celý text článku včetně fotografií prací, které v rámci akce Vyznání růží floristé zhotovili, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2021.

Francouzský umělec, performer a městský zahradník (jak sám sebe nazývá) Christophe Guinet vystupující pod pseudonymem Monsieur Plant vyzdvihuje ve své tvorbě význam přírody. Jeho díla odkazují na environmentální témata a udržitelnost.

V kolekcích Human nature a Tree hug upozorňuje na ekologický význam stromů a jejich úzkým propojením s plnohodnotným životem lidí. Obě instalace představují surrealistický vývoj lidské bytosti ve strom pohlcený přírodou, která si vzala zpět svá práva. Příroda a člověk splývají a stávají se jedním.

Podle materiálu Christophera Guineta zpracovala Daniela Urešová

Celý text spolu s dalšími inspirativními fotografiemi naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2021

Putovní výstava nejen uměleckého skla s titulem Když dva dělají totéž, není to totéž, zavítala do areálu národní kulturní památky Huť Jakub Tasice.

Výstavu připravila Leona Bušková. Návštěvníkům se prostřednictvím svých děl představili výtvarníci Šárka Bartko, Pavlína Čambalová, Ricardo Hoineff, Petr Jáchym, Aleš Jírovec, Emil Kováč, Milan Krajíček, Magda Kubiasová, Petr Kuchta, Zdeněk Kunc, Miroslav a Štěpán Liederhausovi, Anna Mikešová, Ondřej Novotný, Jiří Pačinek jr., Dagmar Petrovická, Beata a Daniel Vágnerovi. Květinová aranžmá připravil Český dream nejen floristický tým s Klárou Franc Vavříkovou.

Podle materiálu Nikoly Turkové zpracovala Daniela Urešová

Celý text spolu s dalšími inspirativními fotografiemi naleznete v tištěné verzi časopisu Profi Florista 1/2021

V pátek 22. března se na výstavišti PVA Expo Praha v pražských Letňanech uskutečnil v rámci veletrhu For Garden 4. ročník zahradnické studentské soutěže Otvírání jara . Akce podporující zahradnické a floristické řemeslo se letos zúčastnilo celkem deset škol. Organizátorem floristického klání a doprovodného programu, je přední pražský florista Pavel Hruška se svojí společností Hruškadesign.

Studenti středních zahradnických škol a učilišť porovnávali své zahradnické a floristické dovednosti a vědomosti ve čtyřech soutěžních disciplínách. Prvním úkolem bylo zhotovení volně vázané jarní kytici ze živých květin umístěné do nádoby Mimosa (60 min). Velikonoční vajíčko, tak znělo téma následující soutěžní disciplíny – vypichované dekorace ze živých květin do nádoby Calimero (45 min). Jedním z hodnotících kritérií tohoto úkolů bylo vystihnutí daného tématu. Odpolední část soutěžního dne zahájili studenti plněním třetího úkolu – jarní sesazované dekorace do nádoby Berberis (60 min). Důraz byl kladen na funkčnost nádoby a viditelné použití korálků firmy Preciosa. Poslední disciplína prověřila v rámci poznávaní rostlinných druhů botanické znalosti soutěžích. K plnění všech soutěžních disciplín byl poskytnut rostlinný a dekorativní materiál organizátorem akce.

Celý text článku, včetně prezentace soutěžních prací, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2019.

Opět po roce se metropole Velkopolského vojvodství, Poznaň, stane místem konání kontraktačního veletrhu dekoračního a floristického zboží – Special Days. Výstavní akce probíhá od 21. do 23. února souběžně s mezinárodním zahradnickým veletrhem Gardenia.

Special Days je kontraktační veletrh dekorativního zboží a potřeb pro floristy a květináře. Domácí i zahraniční vystavovatelé zde nabízí širokou škálu dekorací pro každou roční sezónu, významné svátky v roce či společenské události. Své zastoupení zde mají pěstitelé a prodejci řezaných květin a živých rostlin, pestrá je i nabídky sortimentu umělých a sušených květin. Samostatnou část tvoří výrobci a prodejci pěstebních a dekorativních nádob.

Celý text článku, včetně obrazové reportáže, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2019.

V sobotu 16. června 2018 se po víceleté přestávce opět uskutečnila květinová slavnost Havířov v květech. Nesla se v duchu oslav 100. výročí založení Československé republiky. Členové svazu květinářů a floristů ČR pod vedením Kláry Franc Vavříkové zhotovili květinové sochy a podíleli se na zdobení vozidel ve slavnostním květinovém průvodu společně se studenty zahradnických škol. Tradiční soutěž květinových soch letos s názvem Století české pohádky, ve které se zúčastnili členové SKF ČR, jak profesionální floristé, tak studenti zahradnických škol se svými pedagog, představila veřejnosti sochy pohádkových dvojic ze známých večerníčků. Obrazovou reportáž z akce naleznete na str. 74.

Pohár podzimní Flory Olomouc 2018

Letos jsme pro vás připravili druhý ročník floristické soutěže na Výstavišti Flora Olomouc pod názvem Pohár podzimní Flory, letos s ohledem na významné výročí naší země, na téma „Republika“. Soutěž se uskuteční ve čtvrtek 4. 10. 2018, v první den podzimní etapy zahradnického veletrhu Flora Olomouc v pavilonu A.

Celý text článku naleznete v tiskové verzi časopisu Floristika č. 5/2018.

Zelený Svět je mezinárodním odborný kontraktačním zahradnickým veletrhem s osmnáctiletou tradicí. Stává se místem setkávání odborníků napříč celým spektrem zahradnických oborů. Od roku 2014 se koná ve dvouletém cyklu.

Letošní ročník výstavnické akce se bude konat v moravské metropoli v termínu od 6.–7. září. Výstavní prostory brněnského výstaviště (pavilon A, hala A) se tak opět zaplní výpěstky okrasných dřevin a rostlin jak domácích, tak i zahraničních pěstitelů, dovozců a prodejců. Své zastoupení zde mají i výrobci pěstebních substrátů, hnojiv a ochranných prostředků.

Celý text článku včetně inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2018.

V nejmladším městě České republiky, Havířově, se po dvouleté přestávce konaly třetí červnovou sobotu květinové slavnosti. Tisíce lidí tak opět zaplavily ulice města, aby se stali součástí slavnostního průvodu, pokochali se krásou floristických výtvorů či shlédli pěvecká vystoupení v podaní známých protagonistů naší hudební scény.

Letošní dvacátý ročník Havířova v květech se nesl v duchu oslav 100. výročí založení naší republiky, pod názvem České století. V čele téměř hodinu trvajícího květinového korza tak nechyběly alegorie připomínající slavné osobnosti naší historie včetně našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. Tradičně v průvodu kráčí za doprovodu dechových kapel zástupci místních zájmových spolků a organizací. Nechybí zde vystoupení pěveckých a tanečních skupin, mažoretek a sportovních oddílů. Hlavní ozdobou průvodu však bylo jedenáct květinami přizdobených automobilu, kočárů a bryček. Na jejich výzdobě se pod vedením Ing. Kláry Fran Vavříkové podíleli jak samotní členové Svazu květinářů a floristů, tak i studenti zahradnických škol, pro které to byla jedinečná příležitost se stát součástí tak velkého projektu.

Celý text článku včetně fotografií večerníčkových postav zhotovených z květin naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2018.

Seznámit širokou veřejnost z různorodostí zahradnického oboru, s možnostmi, jež tento sektor nabízí v oblasti vzdělávání, uplatnění na trhu práce či soukromého podnikání – takový byl cíl prvního ročníku společensko vzdělávací akce Zahradnické putování.

Pořádajícími firmami prvního ročníku Zahradnického putování byly Česká zahradnická akademie Mělník, Školní statek Středočeského kraje – středisko Mělník, školkařská a velkoobchodní společnost Arboeko s. r. o. v Obříství, farma Jahodárna Vraňany, Zahradnictví Líbeznice a restaurace Na Štěpáně v Obříství. Jednotlivé firmy a vzdělávací instituce na tři dny otevřely své brány dokořán, aby formou prohlídek, přednášek a workshopů seznámily zájemce se zahradnickým oborem v mnoha jeho formách. A to jak v rovině teoretické tak, především praktické.

Celý text článku včetně fotografií prací z floristické show naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2018.

 

Druhou květnovou neděli se v areálu Sázavského kláštera konal tradiční Květinový den, tentokrát na téma Kytice podle Karla Jaromíra Erbena. Organizátory hojně navštěvované společensko-kulturní akce je Klára Franc Vavříková, Spolek Fakt-Um, Klášter Sázava (NPÚ) a město Sázava.

Květiny se návštěvníkům akce po celý den prezentovaly v mnoha uměleckých formách. V rámci konání řemeslného jarmarku na nádvoří kláštera například v podobě uměleckých artefaktů.´Zcela nové obzory v možnostech použití květin poodhalili návštěvníkům květinového dne studenti ze Střední školy zahradnické a technické z Litomyšle. Florální objekty a květinová zátiší inspirovaná baladami Karla Jaromíra Erbena s literárního díla Kytice, korespondovaly s vázanými kyticemi a květinovými modely samotných protagonistů. Mentory v jejich floristickém tvoření jim byli mistři floristé, Klára Franc Vavříková a Tomáš Hakl za asistence Ondřeje Jambora a Ivety Melichová.

Text a foto: Arnošt Jílek

Celý text článku včetně inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2018.

 

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down