Hvězdná Děčínská kotva 2023

Ve dnech 17. – 18. 5. se v prostorách děčínského zámku konal 52. ročník Mistrovství floristů České republiky-Děčínská kotva. Téma letošního soutěžního klání ,,Hvězdné nebe“ s podtitulem Na nebi máme spousty hvězd, ke kterým vzhlížíme a snad nás i ochraňují, vzdalo hold významným dámám z oblasti kultury, umění, politického života a floristického oboru.

Vyhlašovateli a organizátory naší nejprestižnější floristické soutěže Mistrovství floristů ČR děčínská kotva jsou Svaz květinářů a floristů ČR, Střední škola zahradnická a zemědělská Antonína Emanuela Komerse, Děčín-Libverda a Český zahrádkářský svaz, z. p. Floristického klání se v kategorii senior zúčastnilo deset soutěžích, v kategorii junior sedmnáct, kategorie žáci tradičně čítala šest adeptů a do kategorie hobby probíhající on-line se zapojilo 18 nadšenců aranžování květin.

Soutěžní klání

Floristické klání začalo úderem desáté hodiny. První soutěžní disciplína vzdala hold političce světového formátu s českými kořeny, Madeleine Albrightové. Úkolem soutěžících v kategorii junior a senior bylo v časovém limitu 90 minut zhotovit diplomatickou kytici, která je předávána dámám při diplomatických setkání různého druhu. Zatímco někteří soutěžící se nechali inspirovat jednou z mnoha rób diplomatičky, jiní ve své kytici zohlednili její vášeň v nošení dekorativních broží, které používala jako tajnou řeč při důležitých jednáních. Jedním z požadavků byla odolnost kytice při manipulaci, která se pro některé soutěžící bohužel stala fatálním nedostatkem při hodnocení. Pod názvem ,,Naše Bohunka“ se skrývala druhá soutěžní disciplína – tajná práce věnovaná mecenášce floristiky, paní Bohumile Joštové, zakladatelce firmy Florasis s. r. o. Soutěžící se dozvěděli zadání úkolu (flower box) na začátku této disciplíny společně s předáním veškerého materiálu poskytnutého organizátorem soutěže. Poslední disciplínou prvního soutěžního dne se stalo zhotovení vypichovaného květinového koše pro operní divu Emu Destinovou k příležitosti uvedení opery, kde byla obsazena. Výběr opery byl ponechán na volbě každého soutěžícího. Jedním z požadavků byla možnost přemístění koše pouze jednou osobou, od toho se měla odvíjet nejenom velikost, ale i celková hmotnost výsledné práce.

Celý text článku včetně prezentace soutěžních prací ve všech kategoriích naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 4/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down