Termín konání, všemi očekávaného evropského mistrovství ve floristice Europa Cup v polských Katovicích, musel být vzhledem k epidemiologickým opatřením spojeným s výskytem onemocnění covid-19 již dvakrát odložen. Jak jsme vás již dříve informovali, organizátoři akce stanovili nové datum pořádání akce na 26.–28. srpna 2022.

Přestože odkládání termínu udržuje soutěžící v neustálém ,,napětí a nervozitě´´, pozitivní stránkou je, že se jim dostává více času, ať už na přípravu konstrukčních prvků pro plnění jednotlivých disciplín, či propagaci své účasti na samotném šampionátu. Způsob, jak dávají o sobě světu vědět, je prostřednictvím sociálních médií, televizních show a publikování své tvorby v lifestylových i odborných časopisech. Je nám tak potěšením, že na následujících stránkách vám můžeme prezentovat práce předních evropských floristů, tentokrát na téma svatební kytice/dekorace. V jednotlivých pracích se odráží nejenom řemeslná zručnost a rukopis daného floristy, ale i charakter jeho osobnosti.

Prezentaci svatebních kytic a dekorací zhotovených floristy, kteří budou reprezentovat svoji zemi na EUROPA CUP 2022 naleznete v časopisu Profi Florista č. 3/2021.

V pátek 22. března se na výstavišti PVA Expo Praha v pražských Letňanech uskutečnil v rámci veletrhu For Garden 4. ročník zahradnické studentské soutěže Otvírání jara . Akce podporující zahradnické a floristické řemeslo se letos zúčastnilo celkem deset škol. Organizátorem floristického klání a doprovodného programu, je přední pražský florista Pavel Hruška se svojí společností Hruškadesign.

Studenti středních zahradnických škol a učilišť porovnávali své zahradnické a floristické dovednosti a vědomosti ve čtyřech soutěžních disciplínách. Prvním úkolem bylo zhotovení volně vázané jarní kytici ze živých květin umístěné do nádoby Mimosa (60 min). Velikonoční vajíčko, tak znělo téma následující soutěžní disciplíny – vypichované dekorace ze živých květin do nádoby Calimero (45 min). Jedním z hodnotících kritérií tohoto úkolů bylo vystihnutí daného tématu. Odpolední část soutěžního dne zahájili studenti plněním třetího úkolu – jarní sesazované dekorace do nádoby Berberis (60 min). Důraz byl kladen na funkčnost nádoby a viditelné použití korálků firmy Preciosa. Poslední disciplína prověřila v rámci poznávaní rostlinných druhů botanické znalosti soutěžích. K plnění všech soutěžních disciplín byl poskytnut rostlinný a dekorativní materiál organizátorem akce.

Celý text článku, včetně prezentace soutěžních prací, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2019.

Brněnský konvent Milosrdných bratří se opět po roce, 16. listopadu 2018, stal místem konání jedné z našich předních floristických soutěží, Brněnské růže. Téma 23. ročníku floristického klání se tentokrát neslo v duchu přírody a prolínalo se napříč všemi třemi soutěžními disciplínami.

Vyhlašovateli floristické soutěže, které se zúčastnilo 36 soutěžících (19 seniorů, 17 juniorů) jsou, Slávek Rabušic, společnost Vonekl, s. r. o., Klia® CZ s. r. o. a Střední zahradnická škola Rajhrad. Tradičně jako každý ročník, připravili pro soutěžící tři soutěžní disciplíny. Tou první a nejobávanější se stala dárková vázaná kytice. Úkolem soutěžících bylo zhotovit vázanou kytici libovolného tvaru a velikosti s převahou řezaných květin. Pomocná či dekorativní konstrukce byla povolena, musela však být zhotovena soutěžícím v rámci soutěžního času (70 min). Stonky v úvazku mohli být skládány jak do spirály, tak paralelně. Doplňkový materiál mohli soutěžící do kytice zapracován libovolnou technikou. Přesto, že mohl být nepřírodní povahy, celkově kytice měla působit vzhledem k danému tématu soutěže přírodně. Mnohem jistější si byly soutěžící při plnění druhého soutěžního úkolu – přírodního věnce na zahradní slavnost určeného k položení na vodorovnou podložku (80 min).

Celý text článku, včetně prezentace vítězných prací, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č.1/2019.

V první den podzimní etapy zahradnického veletrhu Flora Olomouc, 4. 10. Svaz květinářů a floristů ČR připravil druhý ročník floristické soutěže Pohár podzimní Flory 2018.
Hlavním téma soutěže neslo název Republika vzhledem k 100. výročí vzniku Československé republiky.

V pavilonu A soutěžili přihlášení účastnící ve třech kategoriích – profesionál, junior (studenti středních zahradnických škola) a kategorie zahrádkář (členové Českého zahrádkářského svazu).
V kategorii profesionál a junior měli soutěžící za úkol v první soutěžní disciplíně vytvořit vypichovaný věnec pod názvem Věnec pro neznámého vojína inspirovaný stejnojmennou písní Karla Kryla. Junioři dostali ke svým předem vytvořeným základům věnců květiny k přízdobě věnce a stuhu – trikolóru, kterou museli k dekoraci věnce použít.
Druhým soutěžním úkolem pro všechny tři kategorie byla diplomatická kytice pod názvem Květiny pro první dámu Slovenska.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2018.

V první den podzimní etapy zahradnického veletrhu Flora Olomouc, 4. 10. Svaz květinářů a floristů ČR připravil druhý ročník floristické soutěže Pohár podzimní Flory 2018.
Hlavním téma soutěže neslo název Republika vzhledem k 100. výročí vzniku Československé republiky.

V pavilonu A soutěžili přihlášení účastnící ve třech kategoriích – profesionál, junior (studenti středních zahradnických škola) a kategorie zahrádkář (členové Českého zahrádkářského svazu).
V kategorii profesionál a junior měli soutěžící za úkol v první soutěžní disciplíně vytvořit vypichovaný věnec pod názvem Věnec pro neznámého vojína inspirovaný stejnojmennou písní Karla Kryla. Junioři dostali ke svým předem vytvořeným základům věnců květiny k přízdobě věnce a stuhu – trikolóru, kterou museli k dekoraci věnce použít.
Druhým soutěžním úkolem pro všechny tři kategorie byla diplomatická kytice pod názvem Květiny pro první dámu Slovenska.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2018.

V sobotu 16. června 2018 se po víceleté přestávce opět uskutečnila květinová slavnost Havířov v květech. Nesla se v duchu oslav 100. výročí založení Československé republiky. Členové svazu květinářů a floristů ČR pod vedením Kláry Franc Vavříkové zhotovili květinové sochy a podíleli se na zdobení vozidel ve slavnostním květinovém průvodu společně se studenty zahradnických škol. Tradiční soutěž květinových soch letos s názvem Století české pohádky, ve které se zúčastnili členové SKF ČR, jak profesionální floristé, tak studenti zahradnických škol se svými pedagog, představila veřejnosti sochy pohádkových dvojic ze známých večerníčků. Obrazovou reportáž z akce naleznete na str. 74.

Pohár podzimní Flory Olomouc 2018

Letos jsme pro vás připravili druhý ročník floristické soutěže na Výstavišti Flora Olomouc pod názvem Pohár podzimní Flory, letos s ohledem na významné výročí naší země, na téma „Republika“. Soutěž se uskuteční ve čtvrtek 4. 10. 2018, v první den podzimní etapy zahradnického veletrhu Flora Olomouc v pavilonu A.

Celý text článku naleznete v tiskové verzi časopisu Floristika č. 5/2018.

Rok se s rokem sešel a do zahradnického pavilonu Odborného učiliště Cvrčovice se v dubnu opět začali sjíždět účastníci tradiční aranžérské soutěže ve vazbě květin – Cvrčovická kopretina. A to již po šesté.

Letošní ročník se konal pod záštitou členky Rady Jihomoravského kraje JUDr. Jany Pejchalové a také za účasti místopředsedkyně Českého zahrádkářského svazu Mgr. Vlasty Ambrožové. Plni nadšení a očekávání, jak se jim bude tentokrát dařit, přijeli žáci z několika učilišť a středních škol z různých koutů republiky. Že aranžování květin není jen doménou dívek, předvedli při soutěži aranžérky i aranžéři ze Cvrčovic, Chroustovic, Litomyšle a Olešnice na Moravě. Dvoučlenné týmy přijeli poměřit své síly v aranžérském umění vazby květin všeho druhu v několika předem zadaných tématech. Všechny disciplíny tentokrát spojovala jedna událost, a to, oslava narozenin šestiletého dítěte. Aranžéři a aranžérky tedy tvořili přízdobu stolu na tuto oslavu, dekoraci zabaleného dárku a na závěr vytvořili pro oslavence vypichovanou kytičku do kornoutku.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2018.

Tématem 18. ročníku floristické soutěže určené pro studenty a učně zahradnických a zemědělských škol a učilišť se stala kinematografie meziválečného období – obor, ve kterém jsme tehdy patřili mezi světovou špičku. Letošní ročník Polabského motýla, tak byl věnován úspěšným snímkům a hereckým hvězdám éry první republiky.

Vyhlašovatelem 18. ročníku floristického klání Polabský motýl 2018 byl Svaz květinářů a floristů ČR a Výstaviště Lysá nad Labem. Dovednosti a vědomosti, včetně týmové spolupráce a komunikace, sedmi soutěžních týmů prověřily tři soutěžní disciplíny. Prvním úkolem pro celé družstvo bylo v soutěžním čase 300 minut zhotovit pozvánku na premiéru filmu – plakát, jenž musí znázorňovat nejen vybranou hvězdu stříbrného plátna a film, ale jeho součástí je i propagace vlastní školy. Výsledné dílo nesmělo přesáhnout velikost 1 x 2,5 m, požadavek na trvanlivost byl dán délkou výstavy, tj. pět dní.

Text a foto: Arnošt Jílek

Celý text článku včetně fotografií prací všech soutěžních družstev naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2018.

Následující obrazová reportáž juniorských soutěžních prací zhotovených v rámci 22. ročníku mezinárodní floristické soutěže Brněnská růže navazuje na prezentaci seniorských pracích uveřejněných v minulém čísle časopisu.

Průběh soutěže včetně zadání soutěžních disciplín naleznete ve Floristice č. 2/2018.

Práce soutěžících, kteří se umístili v první desítce hodnocených naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018.

 

Dne 23. března se v rámci veletrhu FOR GARDEN na výstavišti PVA Expo Praha uskutečnil třetí ročník floristické soutěže Otvírání jara. Floristického klání, jehož cílem je podpora a propagace floristického a zahradnického oboru, se zúčastnilo celkem devět studentů zahradnických škol.

Zakladatelem a hlavním pořadatelem soutěže pro studenty zahradnických škol a příbuzných oborů je přední český florista Pavel Hruška a Svaz květinářů a floristů ČR. Organizátoři akce reflektovali na stále klesající tendenci účasti studentů škol na oborových soutěží z důvodu nedostatku financí na účastnické poplatky či úhradu materiálu, registrace do soutěže tak byla bezplatná a veškerý rostlinný a technický materiál byl poskytnut organizátorem. Soutěžící porovnávali své vědomosti a dovednosti ve třech disciplínách. Prvním úkolem bylo zhotovení vázané velikonoční kytice libovolného tvaru či velikosti. Preciznost s důrazem na detail si vyžadovalo zhotovení květinového šperku KARYA, inspirovaného skořápkou či jádrem vlašského ořechu. Možnost kreativního zpracování nabídla i závěrečná disciplína na téma Jarní sesazovaná nádoba.

Text a foto Arnošt Jílek

Celý text článku včetně fotografií soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down