03.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká floristika na evropské scéně

Letošní rok se koná mistrovství floristů Evropy Eurofleurs 2023. Hostitelskou zemí prestižního floristického klání mladých floristů se koncem srpna stane Slovinsko. Českou republiku bude na základě nominace Svazu květinářů a floristů ČR na šampionátu reprezentovat několikanásobný vítěz Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva Vlastimil Kucharovič.     

Vlastimil Kucharovič pochází z Velké Bukoviny, nedaleko České Kamenice. Vystudoval Střední školu zahradnickou a zemědělskou Antonína Emanuela Komerse v Děčíně-Libverda, kde bylo od začátku podporováno jeho nadání. 

Za velké podpory rodiny, přátel, školy a své mistrové, Karolíny Žáčkové, se od prvního ročníku úspěšně účastnil různých floristických soutěží. Po ukončení studia se rozhodl zúročit své nabyté zkušenosti a založil si floristickou dílnu s prodejnou v České Kamenici. Nebylo to lehké rozhodnutí, ale byl to jeho sen, od dětství se rád pouští do nového a neznámého. Jeho osobitý styl je patrný z každé dekorace, z každého kouta jeho dílny. Místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR, Klára Franc Vavříková, položila Vlastíkovi několik otázek.

Vlastíku, vzpomeneš si na pocity při tvé první účasti na Děčínské kotvě?

Moje pocity byly stejné asi před každou Děčínskou kotvou. A bylo jedno jestli to byla první nebo čtvrtá Děčínská kotva. Vždy to byl pocit natěšení, ale převážně velké nervozity, respektu a obrovské zodpovědnosti vůči své škole, za kterou jsem soutěžil.

Bylo složité najít inspiraci?

Inspirace záležela vždy na zadaném tématu, ale většinou přicházela sama. Ať už z věcí kolem mě, nebo z dané osobnosti a jeho života, zájmů a zálib. Nebo také z filmu a přírody. Jak se říká v inspiraci meze nejsou. Nezapomenu na mojí první konstrukci na svatební dekoraci pro paní Zimu, která vznikla naprosto unikátně. Seděli jsme s mou paní mistrovou Karolínou Žáčkovou u babičky a vymýšleli, jak udělat konstrukci. Šel jsem do skladu pro pití a najednou jsem viděl plastovou láhev na ovocné pivo. A měla naprosto dokonalý tvar. A tak vznikla moje první konstrukce na soutěž Děčínská kotva 2017.

Jak často jsi měnil při přípravě koncept?

Málokdy. Jak už jsem si několikrát vyzkoušel první nápad byl vždy nejlepší. Kolikrát se vymýšlelo i několik nápadů, ale pak jsem přišel na to, že to nemá smysl, protože se vždy vrátím k tomu prvotnímu, jen se vždy trošku doladí.

Kdy jsi poprvé slyšel o Eurofleurs?

O Eurofleurs jsem poprvé slyšel, když byla nominovaná Iva Bouzková a jezdila se chystat na mou školu. Jsem moc rád, že jsem mohl být u toho, když se Iva připravovala. A doufám, že to budu moc zúročit na mých přípravách.

Co ti proletělo hlavou, když jsi zjistil, že jsi získal nominaci?

Proletěla mi myšlenka – cože, já pojedu na Eurofleurs 2023? No, byl to pro mě šok. Cítil jsem pocit radosti, štěstí a zároveň strašné zodpovědnosti. Nejedu totiž reprezentovat sám sebe a moji školu, ale pojedu reprezentovat nás všechny, a hlavně Českou republiku. To je ohromná čest a radost.

Měl jsi někdy strach při soutěži, nebo před ní?

Jak jsem zmiňoval v mé první odpovědi, strach jsem měl pokaždé, když jsem jel na soutěž. Časem jsem se naučil s tím pracovat a trochu to skrývat. Ale strach byl pokaždé před a při soutěži. Bez toho by to nebyl ten správný adrenalin.

Kdo tě nejvíce podporoval v přípravě na soutěžní klání?

Nejvíce mě držela má rodina, ve které jsem měl a mám skvělé zázemí. Vždy mi plně pomáhali s přípravami. Taťka vyráběl konstrukce a mamka, kamarádi a sousedky, jak by se řeklo u nás skoro celá ves, přikládala ruku k dílu. V neposlední řadě nesmím zapomenout na moji školu v čele s mou mistrovou Karolínou Žáčkovou, která vždy měla výborné rady, a hlavně pomáhala dodávat jedinečnost mým pracím a nápadům.

Hodně studentů by rádo soutěžilo, ale nepřekoná strach ze samotné soutěže. Co bys jim vzkázal?

Já jsem člověk, který má strach vždy. Ale je to strach, který když překonáte, tak vám otevře dveře do jiného světa. Začnete vnímat floristiku úplně jinak. Už přípravy na samotnou soutěž jsou něco jiného než praxe ve škole. A pak při samotné soutěži člověk prožívá spousty emocí. Ale já si je vždy užíval. A každému bych rád dopřál je alespoň jednou zažít. Můj vzkaz zní: ,,Překonejte strach a soutěž vám dá to, co vám nikdo nedá, a to obrovské zkušenosti, které vám nikdo nevezme.“

Ohlédneš-li se zpět ve své dosavadní účasti v soutěžích, změnil bys něco?

Když tak přemýšlím, tak asi nic. Každou soutěž jsem si vždy užil naplno, co nejvíce to šlo.

Za poskytnutý rozhovor děkuje Klára Franc Vavříková, místopředsedkyně SKF ČR

Zdroj: SKF ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down