Již více jak dvě desetiletí každoročně uzavírá dění na domácí floristické scéně mezinárodní floristická soutěž Brněnská růže. Nejinak tomu bylo i loňskou sezónu, kdy se 15. listopadu sjelo do moravské metropole porovnat své floristické dovednosti a vědomosti na 21 soutěžících. Premiérou 24. ročníku floristického klání se stalo samotné místo konání soutěže.
Během své historie vystřídala Brněnská růže řadu prestižních adres. Skvostné objekty města Brna vynikaly jak svojí historií, tak architekturou. Po několika posledních ročnících, uskutečněných v Konventu Milosrdných bratří, se organizátoři soutěže, Slávek Rabušic, společnost Vonekl, s. r. o., Klia® CZ s. r. o. a Střední zahradnická škola Rajhrad rozhodli pro pořádání soutěže ve zcela unikátních prostorech – interiéru prvorepublikové Vily Stiassni. Rodinné sídlo si nechal podle plánů věhlasného brněnského architekta Ernsta Wiesnera postavit v letech 1927–1929 brněnský textilní továrník Alfred Stiassni. Zatímco exteriér vily odpovídá puristickému stylu, interiér reprezentativních salónků a soukromých pokojů nepostrádá, jak si rodina přála, prvorepublikový luxus. Soutěžící se tak alespoň na okamžik mohli přenést do éry Oldřicha Nového či Lídy Bárová, období noblesní elegance a vytříbeného vkusu. Genius loci umocněný životními událostmi bývalých majitelů vily je zde patrný na každém kroku.
Soutěžní disciplína
První soutěžní disciplínou se stala volně vázaná kytice pro paní domu. Jedním z požadavků bylo jedno, či více druhové zastoupení exotických květů z rodu Protea, Banksia nebo Leucospermum, a to v jakémkoli počtu. Kytice svým designem a provedením neměla při držení v ruce omezovat pomyslnou paní domu při prohlídce hostů vilou.
Celý text článku včetně fotografií vítězů soutěžního klání a soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2020.