Již více jak dvě desetiletí každoročně uzavírá dění na domácí floristické scéně mezinárodní floristická soutěž Brněnská růže. Nejinak tomu bylo i loňskou sezónu, kdy se 15. listopadu sjelo do moravské metropole porovnat své floristické dovednosti a vědomosti na 21 soutěžících. Premiérou 24. ročníku floristického klání se stalo samotné místo konání soutěže.

V minulém čísle časopisu byla uveřejněna reportáž z 24. ročníku mezinárodní floristické soutěže Brněnská růže, jejíž součástí byla prezentace seniorských soutěžních prací. Druhý díl obrazové reportáže je věnován ztvárnění soutěžních disciplín v podání studentů středních odborných škol a učilišť.

Prezentaci soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 2/2020.

 

Již více jak dvě desetiletí každoročně uzavírá dění na domácí floristické scéně mezinárodní floristická soutěž Brněnská růže. Nejinak tomu bylo i loňskou sezónu, kdy se 15. listopadu sjelo do moravské metropole porovnat své floristické dovednosti a vědomosti na 21 soutěžících. Premiérou 24. ročníku floristického klání se stalo samotné místo konání soutěže.

Během své historie vystřídala Brněnská růže řadu prestižních adres. Skvostné objekty města Brna vynikaly jak svojí historií, tak architekturou. Po několika posledních ročnících, uskutečněných v Konventu Milosrdných bratří, se organizátoři soutěže, Slávek Rabušic, společnost Vonekl, s. r. o., Klia® CZ s. r. o. a Střední zahradnická škola Rajhrad rozhodli pro pořádání soutěže ve zcela unikátních prostorech – interiéru prvorepublikové Vily Stiassni. Rodinné sídlo si nechal podle plánů věhlasného brněnského architekta  Ernsta Wiesnera postavit v letech 1927–1929 brněnský textilní továrník Alfred Stiassni. Zatímco exteriér vily odpovídá puristickému stylu, interiér reprezentativních salónků a soukromých pokojů nepostrádá, jak si rodina přála, prvorepublikový luxus. Soutěžící se tak alespoň na okamžik mohli přenést do éry Oldřicha Nového či Lídy Bárová, období noblesní elegance a vytříbeného vkusu. Genius loci umocněný životními událostmi bývalých majitelů vily je zde patrný na každém kroku.

 

Soutěžní disciplína

První soutěžní disciplínou se stala volně vázaná kytice pro paní domu. Jedním z požadavků bylo jedno, či více druhové zastoupení exotických květů z rodu Protea, Banksia nebo Leucospermum, a to v jakémkoli počtu. Kytice svým designem a provedením neměla při držení v ruce omezovat pomyslnou paní domu při prohlídce hostů vilou.

Celý text článku včetně fotografií vítězů soutěžního klání a soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2020.

 

Podzimní příroda nabízí nepřeberné množství rostlinného materiálu pro floristickou tvorbu. Pro většinu soutěžících se tak stala zdrojem květin, plodů či doplňkové zeleně pro zhotovení jedné ze soutěžních disciplín v rámci konání 23. ročníku mezinárodní floristické soutěže Brněnské růže.

Úkolem soutěžících bylo zhotovit v časovém limitu 80 minut vypichovaný přírodní věnec (aranžovací podložka OASIS®Biolit®, věnec ø 44 cm) pro zahradní slavnost určený pro položení na vodorovnou podložku. Dekorativní materiály neživé povahy, kromě umělých květin, moly být použity, finální dílo však nesmělo pozbýt charakter výrobku z živých rostlin. Na následujících stránkách vám přinášíme práce soutěžících, kteří se v této disciplíně umístili v první desítce.

Fotografie soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2019.  

Vážení přátelé, floristé, studenti,
mezinárodní floristická soutěž Brněnská růže, která se postupem času díky počtu soutěžících stala nejoblíbenější a ;+největší floristickou soutěží u nás, vstupuje do třetí dekády.
Její úspěšnost a originalita spočívá v její nenapodobitelné atmosféře, výběru zajímavých a originálních soutěžních témat a umístění do zajímavých, často historických, divadelních a galerijních prostor města Brna. Vysoká návštěvnost laické veřejnosti jen dokresluje oblibu soutěže a následné víkendové výstavy.

  1. ročník floristické soutěže Brněnská růže ve znamení dárků

 

Soutěžní témata:

  1. Dárková kytice

Co se typu kytice a materiálu týká, jedná se o tajné téma. Soutěžící materiál obdrží na místě a v rámci vymezeného času vytvoří dárkovou kytici určeného stylu.

  1. Přízdoba hrnkové rostliny

Soutěžící dárkově přizdobí vlastní hrnkovou květinu vlastním dekoračním materiálem.

  1. Přízdoba dárku sušenými a umělými květinami

Typ a rozměry zabaleného dárku bude zavčas upřesněn, přízdobu provedou soutěžící z vlastního dekoračního materiálu.

Jedná se o témata velmi zajímavá co se denní floristické praxe týká, náročná na vlastní práci, z výukového hlediska zahrnující různé floristické techniky, přesto materiálově finančně nenákladná.

 

Podrobné propozice, které budou průběžně upřesňovány a doplňovány formou ,,Otázek a odpovědí“, budou v měsíci září uveřejněny spolu s hodnoticím systémem na www. vonekl.cz  

 

 

 

Studentský floristický den

Vzhledem k naší snaze podpořit soutěžící z řad studentů středních zahradnických škol jsme pro vítěze v juniorské kategorii v rámci cen připravili floristický seminář, který proběhne 18. ledna 2017 na firmě Vonekl s. r. o., Brno. Studenti, kteří se umístí v jednotlivých kategoriích na prvním, druhém a třetím místě se budou moci zúčastnit celodenní výuky dárkových a svatebních kytic. Seminář bude mít stejnou náplň a srovnatelné množství kvalitního rostlinného a technického materiálu, jako je tomu u seminářů určených pro  profesionální floristy. Součásti vzdělávací akce bude i tzv. technická předváděčka.

 

 

Těšíme se na vás 11. listopadu 2016 v Konventu Milosrdných bratří v Brně, kde se letošní ročník soutěže bude konat.

 

Text : Ing. Jiří Klíšť, ředitel Vonekl Brno, Slávek Rabuši, ředitel soutěže

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down