05.11.2022 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brněnská růže 2022

Dne 11. listopadu 2022 se v prostorách brněnské Vila Stiassni koná 25. ročník ročník mezinárodní floristické soutěže Brněnská růže. Vyhlašovatelem a organizátorem akce je Slávek Rabušic, společnost Vonekl s. r. o., a Střední zahradnická škola Rajhrad.

Soutěžící budou porovnávat své vědomosti a dovednosti v následujících disciplínách:

Soutěžní témata vycházejí z těchto myšlenek:

  • co můžeme najít v interiéru prvorepublikové vily
  • z uměleckých slohů první čtvrtiny 20. století – nadčasová díla budou zpracována soudobými materiály a soudobými floristickými technikami, z těchto slohů si pouze berou ducha a inspiraci

1) Květiny ve váze (inspirace funkcionalismem nebo art deco)

Na soutěžích opomíjené, ale celkem těžké klasické floristické téma ze živých květů na přirozených stoncích. V tomto případě se nejedná o hotovou kytici vloženou do vázy. Podmínkou je vlastní váza vysoké stability, čirá, barevná, neprůhledná, skleněná, kovová… Soutěžící si mohou vázu i vlastnoručně upravit, např. z důvodu stability, zúžení hrdla apod. Techniku upevnění květin, části rostlin a doplňujícího materiálu ve váze volí soutěžící podle vlastní úvahy na základě vhodnosti ke konkrétní váze.  Předmětem hodnocení mimo jiné bude čistota samostatné technické práce v průběhu samotné soutěže v případě neprůhledné vázy, vhodnost a množství použitých květin a doplňujícího dekoračního materiálu.
60 minut

2) Židle (inspirace francouzskou secesí)

Židle v tomto případě jakožto výstavní exponát z jakéhokoli materiálu nemusí plnit svoji původní funkci a také nebude hodnocena její vlastní úroveň, honosnost apod., ale její vztah k přízdobě ze živých květin (rostlin a jejich částí). Velikost židle je stanovena na klasickou velikost pro dospělého člověka. Přízdoba a židle se hodnotí jako jeden celek samozřejmě s důrazem na kvalitu zpracování květinové přízdoby s možností použití jakýkoliv doplňků neživého charakteru. Živý materiál musí převládat, event. konstrukci vyrobenou na místě a další technický materiál upevní soutěžící na židli až v průběhu soutěže.
100 minut

3) Obraz ze sušených a umělých rostlin (inspirace kubismem)

V obraze klasického tvaru rozměru zhruba 60–65 × 40–45 cm (nebude se měřit, jde pouze o sjednocení podmínek pro soutěžící a pro možnost jednotného a spravedlivého hodnocení) musí být zastoupeny jak sušené rostliny nebo jejich části, tak rostliny umělé. Mohou být doplněny rostlinami stabilizovanými nebo preparovanými. Dále může být použitý jakýkoliv dekorační materiál (mimo živých rostlin nebo jejich částí). Základní deska může být předem vypracována, polepena apod. floristickým nebo dekorativním materiálem, a to plošně nebo s jemnou texturou, s použitím max. dvou druhů materiálu (např. kombinací jednoho druhu plodu a látky). Pokud soutěžící zvolí pouze obraz bez podkladové desky, může si předem provést základní podkladový výplet, podobně jako u obrazu s deskou. Materiál, se kterým se bude pracovat na soutěži, musí opticky převažovat nad předem připraveným podkladem. Aranžmá může přesahovat přes rám obrazu. (učebnice Floristiky, str. 358)

Patrně umístíme na malířské stojany a možná i využijeme závěsného zařízení na stěnách ve vile – zavčas rozhodneme, možná připustíme obě možnosti.
90 minut

Propozice budou průběžně upřesňovány a doplňovány formou „Otázek a odpovědí“.

Bodovací systém, který je variací na bodovací systém Florint s vlastním softwarovým programem a je speciálně upravený pro Brněnskou růži, naleznete na www.vonekl.cz.

  • Soutěžící umístí své exponáty na vlastní stojany, podstavce nebo do vlastních váz, po předchozí dohodě je možné ponechat soutěžícím pracovní stůl – v tom případě je třeba si přivézt vlastní ubrus nebo dekorační látku na přikrytí stolu (uvedený výstavnický fundus není předmětem hodnocení).
  • Doprovod se může mezi soutěžícími pohybovat pouze o přestávkách.
  • Zapálené svíčky je možné použít pouze při vlastní práci na zavoskování květů.
  • Prosíme soutěžící, aby k exponátům neumisťovali reklamní panely a poutače svých firem a sponzorů během vernisáže, naopak pro následnou výstavu je vhodné přiložit k exponátům propagační materiály a firemní vizitky.*

Program soutěže

Příjezd účastníků: Od 8.00 hod., parkování je zajištěno v areálu vily Stiassni
Prezence
: 9.00–10.00 hod
Zahájení soutěže
: 10.00 hod
Květiny ve váze
: 10.10–11.10 hod
Židle
: 11.20–13.00 hod
Oběd
: 13.00–14.00 hod
Obraz
: 14.00–15.30 hod

Vernisáž výstavy a vyhlášení výsledků 19.00–24.00 hod.
Výstava soutěžních prací 
Výstava pro veřejnost potrvá od 12. do 13. listopadu 2021 v době od 10 do

Podrobné informace o akci naleznete na: www.vonekl.cz/brnenska-ruze-2022

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down