06.03.2014 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žofín v latinskoamerických rytmech

Novorenesanční palác Žofín, majestátně stojící ve staletém parku na Slovanském ostrově v Praze, patřil letos opět na jeden večer všem zahradníkům, floristům, ale i milovníkům květin. Vždyť právě ty hrají prim na Zahradnickém plese, který se opět stal nezapomenutelným zážitkem.

Dlouholetá tradice pořádání zahradnických plesů sahá až do roku 1928. Letošnímu 72. ročníku, pořádanému první únorovou sobotu, předcházely časově  a organizačně náročné přípravy, kterých se profesionálně zhostilo Sdružení zahradnických center, Chládek – zahradnické centrum, Sadovnický a zahradnický servis a Agentura NKL Žofín. Díky spolupráci kolektivu aranžérů a zahradnických firem ze všech míst republiky reprezentační prostory paláce doslova hýřily barvami květin.

Mnozí návštěvníci plesu po příchodu zapochybovali, jestli nebyli při vstupu do paláce teleportováni na úplně jiné místo planety. Prostory před nimi tepaly pestrou škálou barev podobně jako v Brazílii, která se každoročně v první polovině února stane synonymem pro karneval. Ovšem záhy pochopili, letošní ples byl inspirován právě brazilským karnevalem.

Ve své podstatě je karneval křesťanská slavnost předznamenávající začátek půstu před Velikonocemi. Lidé se v tomto období baví a všelijak si užívají, aby si vynahradili nadcházející dobu nedostatku. Bujará nálada v karnevalovém duchu panovala také celý plesový večer. Do epicentra karnevalového veselí, barevných masek a květinových soch v hlavním sále příchozí nenásilně popostrkovaly spoře oděné brazilské tanečnice bedlivě pozorované klubkem hadů, kteří se ovíjeli po celé mase schodiště. V ostatních sálech výzdoba rovněž nenechala nikoho na pochybách, že jsou součástí dalšího ročníku nejkrásnějšího žofínského plesu.

O vlnivé rytmy samby a další latinskoamerické tance společně s plesovou taneční hudbou se v průběhu večera postaral Orchestr Václava Hybše, Monika Absolonová, Josef Laufer, TŠ Lucerna Praha, Cimbálová muzika Jožky Šmukaře a další.

S chýlícím se večerem návštěvníci netrpělivě očekávali začátek květinové show, která bývá každoročně vyvrcholením celého programu. Ta letošní na téma Karneval v Riu byla dílem studentů Mendelovy univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici a sklidila velký úspěch.*

Text a foto Jana Lapáčková

Více fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2014.

Jak probíhaly samotné přípravy a průběh večera, můžete shlédnout na  http://www.youtube.com/watch?v=n4A_PUeaYzU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down