09.11.2012 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený svět plný floristiky

Již tradičně v prostorách brněnského výstaviště proběhl na přelomu měsíce srpna a září profesionální zahradnický a floristický veletrh Zelený svět 2012. Stejně jako v loňském roce, mohli vystavovatelé a návštěvníci ocenit zajímavou architekturu, prostornost a výborné světelné podmínky výstavní haly pavilonu A, příznačně připomínající skleník.

Letošní již 13. ročník největšího tuzemského veletrhu pořádaného ve dnech 31. 8 – 1. 9. 2012 nabídl v průběhu dvou výstavních dní přehlídku nejnovějších technologií a trendů na celkové ploše 4500 m2. Návštěvníci se tak jedinečně mohli na jednom místě seznámit s nabídkou dlouhodobě oblíbených a kvalitních výrobků spolu s novinkami 89 prezentovaných firem a jejich partnerů nejen z České republiky ale také z Německa, Polska, Nizozemska, Belgie, Slovenska, Itálie, Rakouska a USA.

Zahájení ve slavnostním duchu
Pátečního slavnostního zahájení se zúčastnilo mnoho významných osobností zahradnického oboru. Úvodního slova se ujal Ing. Jan Hajda, předseda Výboru hospodářství, zemědělství a dopravy Senátu Parlamentu ČR, který vyjádřil potěšení, že i přes globální tlak a krizi je účast na veletrhu na vysoké úrovni a seznámil s připravovanou ekonomickou soustavou, kde by finanční podpora měla dosáhnout i k producentům květin.
Prezident Asociace zahradnického výstavnictví Vlastimil Pasič zdůraznil důležitost marketingové strategie zahradnických firem, pro než může být veletrh Zelený svět jedinečným místem pro navázání nové obchodní spolupráce či setkání se s kolegy z oboru ale i konkurencí.
Vystavovatele přivítal také předseda Svazu květinářů a floristů ČR Ing. Jiří Horák, který zavzpomínal na floristickou událost loňského roku – Europa cup, pořádaný v Havířově.

Pestrý doprovodný program
V rámci veletrhu byl pro návštěvníky, kterých prošlo branami výstaviště během dvou výstavních dní 1768, připraven bohatý doprovodný program.
Vedle zajímavého a poučného zahradnického programu, kterému byl věnován prostor v sále Morava, se dějištěm dvoudenních předváděcích floristických akcí a přehlídek stala zadní část pavilonu A.
Úspěšnou a divácky velmi oblíbenou součástí floristického programu se stala soutěž Svatební kytice roku 2013. Soutěž je určena všem profesionálním floristům a studentům odborných zahradnických škol .Do letošního, již třetího ročníku, se přihlásilo 32 soutěžících mezi kterými odbornou porotu nejvíce oslovila svatební kytice Petra Sikory z brněnského floristického studia P. S. KVĚTINY. Ten získal od generálního partnera floristického programu firmy STORGE, s.r.o. poukaz na odběr zboží, dále pak pestré ceny od hlavního mediálního partnera vydavatelství ProfiPress s.r.o. a předplatné časopisu Tvoje Svatba. Vítězná kytice divácké soutěže vznikla již po druhé pod rukama Evy Hrbkové (Rudolf Hrbek Květiny).
V rámci veletrhu vznikla již potřetí stálá expozice na téma Vánoční inspirace 2012, ve které své představy o letošních nadcházejících Vánocích zrealizovali čtyři čeští floristé. Kateřina Holišová návštěvníkům představila neobvyklou, ale přesto tradiční expozici na téma Metropolitní Vánoce, kde v dekoracích převládaly živé květiny v kombinaci s ručně zdobenými slezskými baňkami pestrých barev. Jaromír Kokeš vyzdvihl krásu rozličných druhů šišek a vonných koření. Ondřej Čerňák se nechal inspirovat přírodními materiály a ve své expozici vyjádřil pojetí Vánoc jako symbolu hojnosti, naproti tomu ledový třpyt a zimní nálada na návštěvníky dýchla z expozice Milana Dopity.

Působivé květinové kreace
Doprovodný floristický program lze nazvat jednou velkou květinovou show. V pátek se na něm podílely časopis Floristika a velkoobchod Florplant s.r.o. s předvádějícím Ondřejem Čerňákem, Mistrem ČR ve floristice v kategorii juniorů pro rok 2012 a Tomášem Havalou z Kvetinárstva RHAPIS Bratislava.
Floristické inspirace k životním příležitostem byly v režii velkoobchodu Storge s.r.o. s předvádějícími Přemyslem Hytychem a Róbertem Bartolenem.
Vyvrcholením pátečního večera se stala velkolepá květinová fashion show při které mohli návštěvníci během přehlídky svatebních šatů salonu Naive obdivovat všechny kytice soutěže Svatební kytice roku 2013.
Tečkou za sobotním floristickým blokem byla přehlídka květinových modelů, ve kterých se podařilo spojit dvě umělecké profese – floristiku a módní návrhářství.Ojedinělá autorská na téma Femme fatale díla tak vznikla prostřednictvím pěti týmů předních českých a slovenských floristů.
Přihlížející ohromily šarmantní a extravagantní květinové modely od Lucie Kulmanové a studentů VŠUP Praha, Jarmily Pejpalové, Marie Bittnerové a Ivety Řádkové, Ing. Jiřího Martínka, PhD.a studentů ZF Mendelovy univerziy v Brně a Jaromíra Kokeše a Kristíny Vestry Dudové.
Všechny květinové modely pak budou zároveň ústředním motivem dalšího vydání jedinečného kalendáře Green world
Sobotní floristickou show zahájil kreativní ředitel brněnského studia AMMI Jaromír Kokeš, účastník soutěže Europa Cup 2011 a Mistr ČR ve floristice 2012 ve spolupráci s velkoobchody Vonekl s. r. o. a Klia s. r. o.
Velkým lákadlem veletrhu se stala floristická show ruských mistrů Natalia Žižko, vítězky Europa Cup 2011 v Havířově a Pavla Černjaka, účastníka soutěže Eurofleurs ve Velké Británii.
Svou fantazii v podobě nápaditých mnohdy i prostorových dekorací a zkušenosti předvedli za podpory velkoobchodem STORGE s. r. o. a to hned ve dvou blocích.

Zelený svět, jakožto jediný profesionální zahradnický veletrh u nás, se těší velké oblibě a věříme, že 14. ročník bude opět plný inspirativních setkání s mistry floristického oboru.
Celkem děvetaosmdesát vystavovatelů prezentovalo své produkty a služby na téměř dvou tisících metrech čtverečních.

Text Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down