07.05.2018 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za pěstiteli tulipánů

V rostlinné říši je jen málo rostlin, které se těší tak velké oblibě jako tulipány. Navzdory introdukci nových květin jsou nejžádanější jarní květinou již desítky let. Ne náhodou tak tulipány patří k nejdéle komerčně pěstovaným květinám. S roční produkcí šesti bilionů cibulí tulipánů si Nizozemsko stále drží celosvětový primát.

S produkcí tulipánů určených k řezu jsme měli možnost se seznámit v rámci třetího ročníku Tulip Trade Event. Akce, v rámci které šlechtitelské firmy, pěstitelské závody a exportní společnosti po dobu tří dnů otevřou své brány stávajícím i potenciálním zákazníkům, aby je seznámily s nabídkou pro nadcházející sezónu, aktuálními trendy, představily nové odrůdy a ukázaly nové technologie pěstování.

 

 

Trocha historie

Přestože jsou tulipány po mnoha staletí spojovány s Nizozemskem, nejedná se o původní rostlinu. Do přímořské země se dostaly až v 16. století. Přesto, že se v současné době mezi vědeckými kruhy vedou polemiky o původu tulipánu, většina zdrojů uvádí za místo původního výskytu Turecko. Kráse tulipánových květů podlehli i sultáni z Osmanské říše, palácové zahrady byly jimi doslova posety. Tulipán se tak stal symbolem moci a bohatství. Mezi významnými hosty, které byly na sultánském dvoře obdarovány cibulkami tulipánů byl i vlámský šlechtic Ogier de Busbecq,vyslanec Habsburků na dvoře Sulejmana Nádherného. Busbecq několik cibulek okouzlující květiny poslal svému příteli CaroloviClusiovi, francouzskému botanikovi jenž působil v císařských zahradách Maxmiliána II (1527–1576). Byla to tak paradoxně Vídeň, kde založil holandskou školu jejich pěstování.Roku 1593 byl jmenován profesorem na univerzitě v Leidenu a byl prvním, kdo započal s pěstováním tulipánů v Nizozemsku.

Celý text článku, včetně obrazové prezentace pěstební technologie používané k produkci tulipánů určených k řezu, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down