24.03.2010 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za jediný večer kolem světa

Zahradnický ples lze jistě označit za jeden z nejkrásnějších, které se v pražském paláci Žofín každoročně konají. Nejinak tomu bylo i v roce letošním, kdy tradiční květinová výzdoba proměnila jeho prostory v jednotlivé světadíly, zkrátka v celý svět. Nevěříte? Pojďte se nyní s námi přenést zpátky v čase a vychutnat si příjemnou atmosféru galavečera zahradníků a floristů alespoň prostřednictvím fotografií.

Letos již po osmašedesáté se květináři, zahradníci a především floristé zamýšleli nad tím, jak pro tuto výjimečnou příležitost vyzdobit nádherné prostory paláce Žofín. Nebylo to lehké rozhodování, nicméně výsledek byl jako vždy skvělý. Nápad vytvořit květinovou interpretaci jednotlivých světadílů již tradičně vzešel ze spolupráce studentů a pedagogů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, Jarmily Pejpalové a Sylvy Chládkové. Ta také společně se svými spolupracovníky ze Zahradnického centra a týmem floristů opět pod vedením Jarmily Pejpalové, majitelky Floraservisu, vzala realizaci výzdoby na svá bedra.

Slavnostní zahájení i skvělá show
Z pódia orámovaného spoustou kvetoucích hrnkovek a tvarovaných okrasných dřevin přivítali hned v úvodu večera nadšené návštěvníky hlavní zástupci pořadatelských firem – za Sadovnický a zahradnický servis promluvil Otakar Chládek, Agenturu NKL Žofín, s. r. o. reprezentoval Jiří Vaníček a ples slavnostně zahájil Jiří Chládek ze Zahradnického centra. To vše se událo ve Velkém sále. Jeho prostory floristé, konkrétně Jarmila Pejpalová za pomoci studentů Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse v Děčíně-Libverdě, proměnili ve světadíl pro nás nejdůležitější – Evropu. A právě zde se později začal také „květinový příběh“, který studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně spolu se svými pedagogy Ing. Jiřím Martinkem, PhD. a Ing. Tatianou Kuťkovou, CSc. nazvali Letem světem. Při jeho realizaci se inspirovali příběhem Philease Fogga, anglického džentlmena, jež podle románu Julese Verna uskutečnil svou cestu kolem světa za osmdesát dní. Show zaznamenala u diváků obrovský úspěch a není se čemu divit – květinové modely představující obyvatele jednotlivých světadílů včetně obrovitého balónu, dopravního prostředku hlavního hrdiny, byly propracovány do nejmenších detailů. Příběh vyvrcholil půlnočním překvapením, při kterém se pohádka šťastně uzavřela sňatkem Philease Fogga a jeho vyvolené. Podobně jako v předchozích letech celé show rozhodně nechyběla skvělá choreografie, světelné efekty, hudební a básnický doprovod. Použita byla celá řada květin, samozřejmě typických pro jednotlivé části světa.

Z Austrálie do New Yorku
Ostatní sály a hlavní schodiště pak vytvářely skutečnou atmosféru jednotlivých světadílů. Primátorský salónek, to byla Austrálie plná kvetoucích Protea, Leucospermum a gerber doplněná šedozelenou barvou eukalyptů a žlutými akáciemi. Vyzdobila jej společně se svým týmem floristka Růžena Bubeníčková. Úplně dole, v Rytířském sále, se to zase hemžilo africkými maskami, kokosy a květy a listy strelícií a Heliconia. Květinami jej zaplnily aranžérky Zahradnického centra Chládek pod vedením Jany Veselé.
Sylva Chládková a pracovníci Zahradnického centra. Malý sál byl nápaditým ztvárněním severní Ameriky – reprezentovala ji socha svobody z tulipánů, karafiátů, Anemone a listů Aspidistra a také typický kabriolet vytvořený z téhož materiálu. Realizaci aranžmá provedli studenti VOŠZa a SZaŠ Mělník pod vedením Zdeňka Kupilíka. Hlavní schodiště již zdáli návštěvníky plesu vítalo spoustou orchidejí, především Phalaenopsis, Cymbidium a Vanda a především typickým asijským výjevem v podání několika soch Buddhy, jež vážně seděly pod stříškou pokrytou listy Salalu a Aspidistra a květenstvími laskavce. Květinová výzdoba schodiště již tradičně pochází z rukou Sylvy Chládkové a jejího týmu ze Zahradnického centra.
Zkrátka a dobře, 68. ročník zahradnického plesu se opět vydařil, a to jak co se týče květinové výzdoby, tak celkové atmosféry večera. Floristé zdobili prostory paláce Žofína od brzkého rána a plných jedenáct hodin, a to samozřejmě nemluvíme o přípravách, které samotnému aranžování předcházely. Za to vše jim zcela po právu patří velký dík a ocenění, a nejen jim – ples by se nemohl uskutečnit bez sponzorů, především zahradnických firem. Všichni věnovali nemalé úsilí a finanční prostředky k tomu, aby pomohli udržet dlouholetou tradici zahradnického plesu a aby touto společenskou akcí podpořili sounáležitost oboru.

68. ročník zahradnického plesu sponzorovali:
• Jarmila Pejpalová – Floraservis
• Agro CS, a. s.
• ZC, s. r .o.
• Semo, s. r. o.
• Bohemiaseed, s. r. o.
• Botanické zahradnictví Holzbecher
• Václav Chramosta Okrasná školka
• Svaz květinářů a floristů ČR
• Ing. Petr Nohel Nohel-Garden
• Gardena, spol. s r. o.
• Sdružení zahradnických center
• Sadovnictví Havránek a spol., s. r. o.
• Flor-Expres-Kadaň, s. r. o.
• Jena, spol. s r. o.
• Arboeko, s. r. o.
• Studený, s. r. o.
• Tulipa Praha, s. r. o.
• Zahradnictví Cinke
• Zdeněk Wambera – WAMPI

Mediálními partnery plesu byly časopisy Zahradnictví a Floristika.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down