02.11.2009 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Victoria Regia v barvách folklóru

V průběhu třetího zářijového týdne se v Piešťanech uskutečnila tradiční národní soutěž ve vázání a aranžování květin se zahraniční účastí. V lázeňském městě se sešla slovenská floristická špačka a nechyběli ani nadějné talenty v juniorské kategorii. Vítěznou trofej Victoria Regia zdvihli nad hlavu floristé Ivan Bednárik v seniorské kategorii a Tomáš Havala v kategorii zahradnických škol.

Tento rok proběhl již 16. ročník nejvýznamnější slovenské floristické soutěže a zdá se, že v mnohých ohledech jej můžeme považovat za přelomový. Oproti dřívějším rokům nabídla Victoria Regia bohatší odborný program, a to formou floristických seminářů, které vedli přední čeští a slovenští floristé. Na atraktivitě soutěže se bez pochyby podepsal i zájem mnoha společností, kteří soutěž podpořili i sponzorsky.
Vyhlašovatelem a hlavním organizátorem byla, jako v jiné roky, Stredná odborná škola záhradnícka Piešťany. Při přípravě soutěže pomáhal i její bývalý absolvent Róbert Bartolen. Mezi další organizátory patřilo i město Piešťany a Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s.,
V jejich prostorech se konala i samotná soutěž a doprovodné akce. Záštitu nad soutěží převzal předseda Trnavského samosprávného kraje Tibor Mikuš a státní tajemnice Ministerstva školství SR Bibiana Obrimčáková.
Róbert Bartolen společně se svými spolupracovníky připravili pro soutěžící divácky atraktivní téma – Folklór. Pro některé se stalo velkou výzvou a zdrojem mnoha nápadů, některé naopak potrápilo. Na konci soutěže mohli diváci obdivovat mnoho různých přístupů k tomuto tématu. Úkolem soutěžících byl výběr typu folklóru charakteristického pro určitý region v krajině, ze které pochází. Jedním z hodnotících kritérií byl přesný a podrobný popis regionu. Na jeho základě porota posoudila, do jaké míry se ho soutěžícímu podařilo vystihnout v jeho pracích. Soutěžící si mohl vybrat jednotlivé prvky, které jsou charakteristické pro zvolený regionální folklór (barvy, vzory, struktury, textury, techniky, materiály, rostlinný materiál apod.). Součástí mohla být i obrázková dokumentace nebo historické předměty zakomponované do celkové expozice soutěžícího tak, aby vytvořili ucelenou prostorovou kompozici.
Junioři v kategorii Zahradnických škol měli za úkol vytvořit tři práce na téma: Svatební kytice volně vázaná a ozdoba do vlasů (120 min), Tajná práce (Srdce z umělých květů a materiálu, jež poskytla společnost Kveta, s. r. o., – 60 min) a třetím úkolem byla Pocta obilí – prostorová kompozice instalovaná v lázeňském parku (120 min). I v kategorii profesionálů se soutěžilo ve výše uvedených úkolech, ke kterým přibyl úkol čtvrtý – Věnec z úrody (80 min). Nesmíme zapomenout ani na kategorii nejmenších a nadějných floristů, do které se zapojili žáci základních škol.
Jak už to bývá, nevděčnou úlohu rozhodnout o pořadí nejlepších floristů vzala na svá bedra odborná porota. Tentokrát ve složení Ing. Jiří Martinek, Ph.D., Ing. Marie Bittnerová, Milan Dopita, Marie Hynková, Petr Kopáč, Ing. Milota Murčová, Ing. Michal Haut a Ing. Jana Vargová. Ti podrobném hodnocení rozhodli o celkovém pořadí, které vám přinášíme spolu s fotografiemi nejúspěšnějších prací.
Úspěšné čtyřdenní soutěžení uzavřela divácky nejatraktivnější část programu, kterou je Květinové korzo. Za nablýskanými traktory Kubota projížděli lázeňským ostrovem nazdobené přívěsy vystavující na odiv umění, nápaditost a vtip žáků a studentů škol z Piešťan a okolí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down