28.01.2012 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Victoria Regia dosáhla plnoletosti

18. ročník tradiční slovenské národní soutěže v aranžování květin Victoria Regia proběhl v Piešťanech ve dnech 22. až 23. září loňského roku. Soutěže se zúčastnilo celkem 55 floristů, kteří zápolili ve třech kategoriích. Kromě domácích a českých do Piešťan přijeli také reprezentanti Rakouska, Německa a Belgie.

Ústředním motivem 18. ročníku Victorie Regie byla pocta rodině Winterů a jednotlivá témata soutěžních disciplín tomu byla přizpůsobena. Rodina Winterů patří na Slovensku mezi známé a vážené rodiny – Piešťany vděčí za svou dnešní podobu právě bratrům Winterům, kteří se proslavili především založením a následným zvelebováním tamějších proslulých lázní.

V duchu slavné rodiny
Soutěžní program byl rozdělen do dvou dnů. První den zpracovávali své dekorace studenti středních nebo vysokých zahradnických škol a profesionálové, následující den tvořili aranžmá žáci základních škol. Pro první den byla určena témata: jednostranná smuteční kytice na hrob rodiny Winterů, závěsné aranžmá na stěnu a prostorová dekorace s lázeňskou tematikou. Profesionálové navíc zpracovávali tajnou disciplínu – kytici pro Kristínu Stankovskou, vnučku Ľ. Wintera. Jednostranná smuteční kytice musela být zpracována technikou vázání s možností doplnění jinými technikami a soutěžící mohli použít libovolný živý rostlinný a doplňkový materiál. Závěsné aranžmá na stěnu muselo vystihovat osobnosti a dílo rodiny Winterů, jeho minimální rozměry byly 50 x 70 cm a technika zpracování byla libovolná. Konstrukci dekorace bez rostlinného materiálu mohli mít soutěžící připravenou dopředu, suchý rostlinný materiál spolu s doplňkovým musel ovšem převládat nad konstrukcí z více než padesáti procent. Minimální rozměr třetí disciplíny, prostorové dekorace s lázeňskou tematikou, byl 1,5 x 1,5 m s libovolnou výškou. Trvanlivost dekorace musela být minimálně tři dny, v potaz museli také soutěžící vzít, že dekorace bude umístěna v lázeňském parku. Celkovým vítězem kategorie profesionálů se stal Tamás Vigh z Kvetinárstva Vigh & Vigh, druhé místo obsadila Karin Pressel z Berufsschule für Gartenbau z německého Mnichova a na třetím místě skončil Lászlo Földes z bratislavského Kvetinárstva Orchidea. V zahradnických školách vyhrála domácí Rebeka Elzerová ze Stredné odborné školy záhradnícke Piešťany, na druhém místě skončila Jana Barčová ze Stredné odborné školy Rakovice a na třetím místě se umístil Jozef Zelíska ze Stredné odborné školy záhradnícke Piešťany.

Text Jana Klečková, Foto Martin Gálik

Celý text článku i fotografie naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č.1/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down