15.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Victoria Regia 2010 inspirována divadelní tvorbou

Západoslovenské Piešťany jsou proslulé jako město léčebných pramenů, parků a květinových výsadeb. Ne náhodou se proto stalo letos již po sedmnácté místem konání národní slovenské soutěže ve vázání a aranžování květin s mezinárodní účastí Victoria Regia. Kromě samotného floristického klání čekal na soutěžící i návštěvníky letošního ročníku bohatý doprovodný program.

V měsíci září se v Piešťanech tradičně schází špičky floristického oboru, aby zde porovnaly své dovednosti a vědomosti v nejprestižnější floristické soutěži Slovenska Victoria Regia. Hlavním organizátorem akce je Střední odborná škola zahradnická v Piešťanech, která ve spolupráci s městem Piešťany a generálním partnerem soutěže, Slovenskými liečebnými kúpelemi Piešťany, a. s., (SLK), zastřešuje celou akci jak po stránce soutěžní, tak i kulturní. Organizační tým soutěže zvolil pro letošní ročník velice kreativní téma – Divadlo. Úkolem soutěžících bylo vystihnout prostřednictvím soutěžních prací atmosféru jimi vybraného domácího či zahraničního divadelního představení. K dosažení tohoto záměru mohli použít divadelní rekvizity, fotografie či úryvky textů. Prostory Společenského centra SLK, místa konání soutěže, se tak na krátkou dobu staly jevištěm například pro divadelní představení Kouzelná flétna, Maryša, Sen noci svatojánské či Zimní královna. Divadelní náměty se prolínaly do soutěžních disciplín ve všech třech kategoriích. Stejným soutěžním úkolem v kategorii Zahradnických škol a Profesionálů bylo vytvořit gratulační kytici na premiéru pro hlavního hrdinu divadelního představení (45 min) a květinový koš na premiéru (90 min). Tajnou prací pro studenty zahradnických škol, kterých letos přijelo do Piešťan 18, se stala přízdoba klobouku (45 min) z poskytnutého dekoračního materiálu, sedm profesionálů mělo naopak za úkol přizdobit ratanový vějíř. V tradiční disciplíně, Florální objekt – fantazie (120 min), tentokrát porovnali svoji kreativitu v prostředí lázeňského parku pouze junioři. Pro seniory byla tato disciplína nahrazena nevšedním úkolem, zhotovením divadelní opony.
Hodnoticí komise ve složení Marie Bittnerová, Slávek Rabušic, Marek Spevák (kategorie Zahradnických škol) a Jaromír Kokeš, Soňa Švecová, Milota Murčová (kategorie Profesionálů) posuzovala jednotlivé práce podle stobodového systému FLORINT, ve kterém se hodnotí nápad, barevnost, kompozice a technika zhotovení soutěžních prací. Na kontrolu a vyhodnocení výsledků dohlížel člen hodnoticí komise FLORINT Jiří Martinek.
Ve spolupráci se Slovenským zahrádkářským svazem se konala v rámci Victoria Regia rovněž soutěž v aranžování květin v kategorii Základních škol na téma Divadelní pohádka. Dvacet osm žáků předvedlo svoji šikovnost hned ve třech soutěžních disciplinách – gratulační kytice pro hlavního pohádkového hrdinu (50 min), pohádkový obraz (60) a přízdoba pohádkové rekvizity (45).
Slavnostní vyhodnocení výsledků a předání ocenění vítězům ve všech soutěžních kategoriích se konalo za přítomnosti významných hostů, např. generálního ředitele SLK Klause Pilza či primátora města Piešťany Rema Cicutta v kongresové hale společenského centra.
Vítězem v kategorii Profesionálové se stal Tamás Vigh, na druhé příčce se umístil Maroš Petic a třetí místo patří Evě Vatrtové. V kategorii Zahradnických škol obhájil prvenství student ze Střední zahradnické školy v Piešťanech, Jozef Zelíska, druhé místo patří Rebece Elzerové, rovněž studentce ze zahradnické školy v Piešťanech a třetí místo patří Janě Mičové ze zahradnické školy Malinovo. V rámci slavnostního večera proběhlo vyhlášení výherců literární soutěže Klasici v komikse a křest floristické publikace BLOOM´S WORD.
Součástí letošního ročníku Victoria Regia byl bohatý doprovodný program jak pro samotné soutěžící, tak i obyvatele a lázeňské hosty Piešťan. Cílem neformálního setkání organizátorů akce se soutěžícími bylo otevřít diskusi, jakým směrem by se měla soutěž do budoucna ubírat. Velice přínosný byl pro soutěžící seminář se členy hodnotící komise, na kterém byli obeznámeni s chybami, kterých se při plnění soutěžních disciplín dopustili. Další vzdělávací a inspirativní akcí se stal floristický seminář zaměřený na kytice, které nás provází od narození až po smrt. Tvůrci nádherných dekorací byla vynikající česká floristka Lucie Kulmanová a bratislavský florista Ivan Bednárik.
Vyvrcholením sedmnáctého ročníku soutěže Victoria Regia se i tentokrát stalo, veřejností tolik oblíbené, květinové korzo. Jaké nádherné alegorické vozy projížděly lázeňskými Piešťanami, budete mít možnost spatřit v jednom z následujících čísel Floristiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down