15.10.2012 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vánoční trendy letošní sezóny

Již od začátku roku je třeba hledat a hlídat, jakým směrem se bude ubírat letošní vánoční inspirace. Mnoho informací k tomuto, ale i ostatním slavnostním okamžikům nabízí veletrh Christmasworld, a to hned koncem prvního měsíce tohoto roku. Nejvíce prostoru se na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem věnovalo vánočním dekoracím. K vidění byly dekorační a umělé materiály, které k práci designéra či floristy neodmyslitelně patří.

Veletrh s názvem Christmasworld představil nové trendy, nápady a inspirace pro následující sváteční období, a to nejenom pro výzdobu domácnosti ale především pro dekoraci květinových obchodů a designérských a dekoračních studií.

Velký zájem návštěvníků
Vystavovatelé tří souběžně probíhajících veletrhů mohli být spokojeni. Christmasworld, Paperworld a Creativeworld přilákali 87 tisíc profesionálních návštěvníků z celého světa. Oproti dřívějším ročníkům se významně rozšířil podíl návštěvníků z východní Evropy. Své zboží na veletrhu představilo okolo tří tisíc vystavovatelů ze 72 zemí. Již podruhé se zapojila do veletrhu i německá spolková vláda a pro šest začínajících společností připravila možnost prezentace na tomto veletrhu.
Ze strany spotřebitelů byl zřejmý vyšší tlak na kvalitu spotřebního zboží, snaha o znalost původu výrobku.

Hlavní záběr – Vánoce
Prostřednictvím čtyř tematicky orientovaných expozic připravili designéři ze studia bora.herke.palmisano Design Studio z produktů vystavovatelů svou představu nadcházející vánoční sezóny. Návštěvníci se tak mohli inspirovat, které barvy, tvary a materiály budou udávat ve vánoční sezóně 2012. Tvůrci čerpali inspiraci z mezinárodního umění, kultury, módy a architektonických trendů. Působení a hloubka jasných a zářivých barev se prohlubují v kombinaci se světelnými efekty, výraznými povrchy a zajímavými tvary.
K vidění byl i vánoční stromek připravený francouzským módním designérem Jean-Paulem Gaultierem. Byl inspirován obdobím secese a vytvořen z mnoha zelených hedvábných nití. V rámci veletrhu dostaly příležitost k prezentaci i další netradiční vánoční stromečky, které vytvořilo sdružení Christmas trend group. Jejich základem byly produkty šesti vystavujících společností. Další vánoční prezentaci vytvořili zástupci studia 2Dezign. V sedmi iglú připomínajících obří sněhové koule nabídli ukázku jak Vánoc v tradičním duchu tak moderní dekorace v mnoha barevných tónech.
V rámci speciální výstavy betlémů návštěvníci přesídlili do jiného světa. Díky umění jedenácti italských řemeslníků vznikla prezentace betlémů i v rámci veletrhu Christmasworld.
Trendem pro sezónu 2012/13 je bílá barva, přírodní dekorace a klasické ale kreativní ztvárnění. Téměř žádná prezentace na Christmasworld se neobešla bez bílé barvy sněhu, i vršek sytě zelené jedle mizel pod bílou peřinou. Sníh všeho druhu zdobil adventní věnce. Vánoční stromky získaly háv mrznoucího deště, skleněných třpytivých drobností a hvězd. Strom i stolní dekorace jsou orientovány na klasické vánoční prvky jako jsou ozdoby hvězdy, andílci a postavy z betlému, které dodávají Vánocům tradiční charakter. Hlavním zdrojem inspirace je i nadále příroda. Současným trendem je znovuobjevení přírodních prvků. Velmi populární je pletený vzor. Čistě bílá, jako barva naděje, v současné době dominuje. V příští sezóně se očekává posun směrem k šedé.
Trendem sezóny je i motto „Udělej si sám“. Nadšenci potřebují pouze drobnou inspiraci a poté se pustí do výroby sami. Touto inspirací se mohou stát výlohy obchodů i veletržní stánky.
Funkci svíček mnohdy přebírají stále oblíbenější LED osvětlení. To je mnohdy důsledek velkého konkurenčního tlaku v důsledku vysokých nákladů parafinových svíček. Pro vytvoření dojmu autentické svíčky jsou LED žárovky mnohdy vkládány do dutých lahví vyrobených z pravého vosku.
Další nápady budete moci načerpat na příštím ročníku, který se bude konat na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem 25. až 29. ledna roku 2013.
Text a Foto Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down