12.11.2012 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vánoční svátky s noblesou

Sváteční a jedinečná atmosféra Vánoc si vyžaduje dekorace ladící k této slavnostní příležitosti. Mezi nejoblíbenější vánoční dekorace patří především adventní věnce a vánoční svícny. Kromě nich můžeme svým zákazníkům nabídnout na ozdobu interiéru také kytici uvázanou ve vánočním duchu.

Adventní věnce patří mezi tradiční floristickou disciplínu a jsou nejčastěji žádaným vánočním floristickým artiklem. V jejich tvorbě se fantazii meze nekladou, dříve oblíbeným přírodním materiálům dnes zdatně sekundují také materiály neživého původu. Nejdůležitější součástí adventních věnců jsou svíčky, symbolizující čtyři adventní týdny. Moderní je také použití více než čtyř svíček, vždy by ale měl být jejich počet násobkem čísla čtyři. Barevnost záleží na výběru zákazníka či floristy. Vždy je nejlepší vytvořit každoročně několik barevně ladících kolekcí a nakupující si k věnci mohou rovnou zakoupit také ladící svícen, či jinou dekoraci. Počet svíček na vánočním svícnu není striktně daný a lze jej přizpůsobit tvaru a velikosti svícnu a také způsobu jeho využití. Jako dekorace stolu postačí drobnější svícen například jen s jednou svíčkou, svícen se ale také může stát dominantou místnosti a potom se tomu jeho velikost i počet svíček přizpůsobí. Vázání vánoční kytice se řídí stejnými pravidly jako u kytic pro jiné příležitosti, sváteční atmosféru Vánoc podtrhneme výraznými květy – oblíbené jsou například různé druhy orchidejí, dále Zantedeschia nebo Anthurium. Květy bílé barvy působí vznešeně,čistě a svátečně. Nezapomeneme ani na doplňkové dekorativní prvky v podobě vánočních koulí, hvězdiček či dalších vánočních motivů.
Na následujících stránkách vám přinášíme adventní věnce, vánoční svícny a kytice, jež vznikly na loňském ročníku soutěže Brněnská růže, který byl věnován vánoční tématice. Fotky prací vítězů – v seniorské kategorii Kateřiny Holišové a v juniorské Ondřeje Čerňáka jsme vám přinesli v lednovém čísle časopisu Floristika, nyní se budeme věnovat také ostatním soutěžícím.

TEXT Jana Klečková FOTO Roman Knotek

Více inspirativních fotografií k tomuto článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 6/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down