23.11.2011 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vánoční dekorace z neživého materiálu

Dekorace z neživého materiálu se stávají čím dál tím více populárnější. Zákaznici oceňují jejich trvanlivost, nenáročnost na údržbu a možnost použití i v interiérech, které jsou pro živé rostliny nevhodné. Díky bohaté nabídce různorodého neživého materiálu lze dnes zhotovit působivé dekorace pro každou příležitost a období, včetně toho vánočního.

Nabídka neživého floristického matriálu zaznamenala v posledních letech výrazných změn. Zatímco jsme v minulosti byli odkázáni především na materiál domácího původu, dnes jsou k dostání sušené či preparované květy, plodenství či části rostlin z celého světa. Díky novým výrobním technologiím a materiálům se rovněž výrazně posunula kvalita provedení umělých rostlin, které jsou v moha případech věrnou imitací živých. Sortiment nabízeného zboží se rovněž rozrostl o dekorační doplňky. Kromě celoročně používaných přízdob nabízejí velkoobchody také doplňky typické pro dané roční období či příležitost (Velikonoce, Vánoce, svatby, pohřeb). Jejich barevnost a provedení podléhá trendům pro dané období.
Vzájemnou kombinací naživého floristického materiálu s dekoračními doplňky tak mohou vzniknout nápadité dekorace pro každé roční období. Přesvědčil nás o tom známý brněnský florista Petr Matuška, který v rámci letošní předváděcí vánoční akce společnosti Bohemiaseed, s. r. o., (ve spolupráci s velkoobchody Rosa, Ar.G. Delta, s. r. o., a Tiliaargentea,s. r. o.), vytvořil v prostorách brněnské provozovny na tři desítky vánočních dekorací určených jak do klasického, tak i moderního interiéru. Stylové kolekce v tón v tónu byly laděny do fialové, červené, zlaté a stříbrné barvy. Základem většiny dekorací se staly již nabízenmé polotovary, které jen vkusně dozdobil dekoračními doplňky. Jejich použitím se sníží podíl ruční práce na zhotovení aranžmá, což se výrazně promítne do výsledné prodejní ceny dekorace.
V rámci čtyřhodinové předváděcí akce se diváci mohli seznámit se zákonitostmi proporcí mezi tělem (základnou) aranžmá a množstvím použitých dekorativních přízdob. Ty by se měly stát pouze doplňkem celé dekorace. Velký důraz rovněž Petr klade na kombinaci barev. Pro dosažení vyššího estetického dojmu konečného aranžmá doporučuje v jedné dekoraci kombinovat dohromady materiály v různých odstínech pouze jedné či dvou barev. Jendou z dalších rad, která zazněla směrem k posluchačů se týkala barevného ladění dekorací při výzdobě celého interiéru. V tomto případě Petr doporučuje opět ladit všechny dekorace počínaje domovním znamením zavěšeným na vstupních dveří, přes adventní věnec umístěným na stole, přízdobu krbové římsy, až po zdobení vánočního stromku do rozdílných odstínů pouze jedné barvy. Takto barevně laděné dekorace celý interiér sjednotí a nebudou působit rušivě.
Na následujících stránkách vám pro inspiraci přinášíme z každé barevné kolekce několik vánočních dekorací, které byly zhotoveny z letošního sortimentu společnosti Bohemiaseed, s. r. o.
Použitý základní materiál: slaměný korpus, pedig, sisál, lýko, barvená juta, vatelínové kuličky, andělské vlasy, polystyrénové poflitrované hvězdičky, dekorativní drátek, vánoční ozdoby, preparované větvičky Eucalyptus a plátky jablek, umělá jablíčka a květy Hippeastrum a orchidejí, snítka Lavandula, barvené květenství Typha, skořice, mech, stuha,
svíce.

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down