18.12.2008 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vánoce Petra Matušky a Jaromíra Kokeše

Období Vánoc je pro floristy obvykle tou nejhektičtější částí roku. Na svátky většinou chtějí své domovy zkrášlit i ti, jež jindy v průběhu roku práh květinářství ani nepřekročili a nebývá výjimkou, že někteří zákazníci žádají výzdobu celého domu třeba i včetně vánočního stromku. Zůstat pozadu nelze ani co se originální výzdoby prodejny týče, a tak je potřeba velká spousta nápadů. Inspirativní aranžmá z aktuální kolekce neživého materiálu společnosti Bohemiaseed, s. r. o. pro letošní Vánoce připravili Petr Matuška a Jaromír Kokeš.

Pražská firma Bohemiaseed, s. r. o., která se kromě jiného zabývá velkoobchodním prodejem floristického materiálu, připravila pro své zákazníky dvě vánoční předváděcí akce – ta první proběhla pod taktovkou Petra Matušky v areálu pražských Lipenců už 25. září, zatímco hlavním aktérem druhé předváděčky byl mistr ČR ve floristice pro rok 2008 Jaromír Kokeš. Na jeho pojetí Vánoc bylo možné zajet se podívat do moravské metropole Brna, a to 1. října.
Floristé dostali za úkol připravit a před zraky diváků dotvořit řadu vánočních dekorací především z neživého materiálu, který je momentálně v nabídce velkoobchodu. Přestože oba měli k dispozici podobný sortiment, je na jejich tvorbě jasně zřetelný odlišný styl. Petr Matuška vytvořil kolekci dekorací laděných vždy do jedné barvy, pod rukama Jaromíra Kokeše vznikla aranžmá spíše vícebarevná. V obou případech však převládala červená, oranžová (či zlatá), zelená a bílá, což jsou barvy, které si relativně konzervativní český zákazník stále s Vánocemi spojuje. 

  

Zajímá vás, znamenají Vánoce pro úřadujícího mistra České republiky Jaromíra Kokeše? Ptali jsme se po skončení brněnské předváděčky.

Jaký je Váš vztah k Vánocům?
Velmi vřelý. Popravdě řečeno, vánoční dekorace bych mohl tvořit bez ohledu na roční období. Nabídka materiálu pro toto období je až neuvěřitelně široká a skýtá mnoho možností, jak si s ním při aranžování vyhrát, a právě to mě baví. Na Vánoce si obvykle zdobí své domovy i ti moji zákazníci, kteří v průběhu roku nejsou na květinové dekorace doma zvyklí. V poslední době realizuji mnoho výzdob celých rodinných domů včetně štědrovečerních tabulí, takže z tohoto pohledu je tato doba pro mě poměrně hektická.
Trendem pro zimní období jsou světlé pastelové barvy orchideje Cymbidium. Co na ně říkáte?
Ano, ale podle mého názoru je barevná kombinace pro letošní zimu bližší spíše floristům než jejich zákazníkům. Přesto určitě najde uplatnění u těch, kteří trendy sledují a chtějí být in.
A vy osobně? Budete se zimní inspirací řídit?
Určitě několik trendových dekorací vytvořím, ale rád vymýšlím vlastní kolekce a nejinak tomu bude i letos. Většinou se nechám velmi ovlivnit materiálem a pokud mě v nabídce něco zaujme – a může to být i nějaká drobnost – jsem schopen jí barevně přizpůsobit celou kolekci. Zatím mohu prozradit jen tolik, že moje letošní Vánoce budou v odstínech hnědé ...

 

         

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down