07.02.2011 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Valentýn v přírodním duchu

Svátek svatého Valentýna se opět blíží, jeho popularita je u nás rok od roku vyšší a pro nás to znamená výzvu k tvorbě nápaditých aranžmá, která přilákají co nejvíce zákazníků. O tomto dni a dekoracích s ním spjatých bylo napsáno mnoho, každé první číslo Floristiky vám přináší inspirace pro tuto příležitost. Svatého Valentýna ale nemusíme oslavit pouze s růžemi a exotickými květy orchidejí, náklonnost k milované osobě můžeme projevit i dekoracemi zhotovenými z přírodních materiálů, které jsou všude kolem nás. Střípky šumavské přírody tak najdete i v pracích Evy Šaškové z jihočeského Nicova.

Svátek zamilovaných se v České republice slaví, vzhledem k jiným tradičním svátkům, poměrně krátkou dobu. Jeho tradice se k nám dostala ze Spojených států amerických, kde je pravidelně den 14. února spojen s láskou, konkrétně posíláním takzvaných valentýnek, obdarováváním květinami či jinými romantickými projevy, již od roku 1907. U nás se poprvé naskytla možnost zamilovaným dát podobným skutkem najevo své city po roce 1989, od té doby oblíbenost tohoto svátku rapidně stoupá. I když je tento den respektován a oslavován především mladými lidmi a vzhledem k jeho nedomácímu původu nebyl přijat u všech obyvatel pozitivně, pro floristy znamená možnost jak opět přilákat do svých obchodů zákazníky a oživit tím utlumený povánoční prodej.
Snad nejtypičtější květinou pro tento den je rudá růže, jeden samotný přizdobený květ potěší a celá kytice je jistě zárukou spokojenosti obdarované. Vznešených květin je celá řada a v nabídce jsou neustále. Protože ale chceme našim zákazníkům přinášet neustále něco nového, můžeme se letos zaměřit na skromnou a ne úplně okázalou krásu jiných květin. Drobná kytice s jemnými květy, připomínajícími luční kvítí či dekorace využívající dary přírody jsou příjemnou změnou.

Text a foto Jana Klečková, Tvůrce dekorací Eva Šašková

Celý článek i s fotografiemi valentýnských dekorací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down