11.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trocha barevné romantiky

Jen málokteré rostliny nabízí v podzimním a zimním období takovou barevnou škálu jako vřesy a vřesovce. Bohatý sortiment kultivarů s mnoha barvami květů i olistění nemůže ujít pozornosti našich zákazníků. Jsou tak ideální rostlinou pro nabídku rozličných dekorací pro toto období.

Latinské jméno vřesu Calluna je odvozeno z řeckého slova 'k zametání', jako rostlina určená k výrobě košťat. Existuje pouze jeden druh, ke kterému řadíme asi pět set kultivarů. Vřesovců, Erica, je známých 600 až 800 druhů a jejich domovinou je nejčastěji jižní Afrika, ale i západní a jižní Evropa. Vřes oddělujeme od blízce příbuzných vřesovců na základě květů, který je u vřesu pětičetný, u vřesovců čtyřčetný.
Jsou to atraktivní nízké keře dekorativní nejen květenstvím ale i celkovým vzhledem. Vedle vzpřímeně rostoucích nalezneme i poléhavé polštářovité kultivary. Barevná škála nabízených rostlin je opravdu široká. V základních barvách květů nalezneme růžovou až fialovou, červenou a bílou, dokonce se objevuje i žlutá. Nalezneme mezi nimi plnokvěté i jednoduché kultivary. Květy zůstávají zbarvené i po odkvětu. Velmi vyhledávanými mezi vřesy jsou ty, které své květy naplno nerozvíjejí a zůstávají ve stadiu poupat po dlouhou dobu (tzv. bud blooming). I jehličkovité listy zaujmou svou barvou¬ – mohou mít bronzový, zlatavý, šedý až stříbřitý, tmavý nebo světlý nádech.
Podobně působící rostlinou, kterou též členíme do čeledi vřesovcovitých, jsou Daboecia, česky zvané dabécie či irský vřes. Květy mají uspořádány v dlouhých hroznech na koncích olistěných větévek v úžlabí listů, které zaujmou především baňkovitě zvonkovitou korunou. Stává se populární zahradní rostlinou a pro okrasné účely bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů.
Pro vytváření dekorací všechny jmenované druhy využijeme především jako hrnkové rostliny. Klasy droboučkých kvítků však můžeme i nastříhat a vytvářet různé svazky, svazečky a zámotky. Využijeme je i k vypichování.

Pár zajímavostí a typů k aranžování: do rámečku
• Při sesazování těchto druhů platí klasická pravidla – opakováním nic nezkazíme a méně je někdy více.
• Když sesadíme více stejných rostlin do stejných nádob, bude dekorace působit živě.
• Sesazením více vřesů a vřesovců s jinými druhy rostlin vznikne bohaté aranžmá.
• Nádoby používáme spíše jednoduché – jejich decentní kráse přílišná okázalost nesvědčí.
• Pokud výhony chceme uchovat, je sušení přirozeným teplem tou nejvhodnější možností.
• Rychle schne, ale snadno také vlhne. Proto se musí uchovávat dobře uzavřené v suchu.
• Vřes se používá i jako léčivka – příjemně uklidňuje, má velmi mírný narkotický účinek a navozuje klidný spánek.

Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 6/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down