03.01.2023 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TRENDY 2022                      

Naše společnost není v rovnováze. Méně důvěřujeme vládě a máme více důvodů k obavám: válka, klimatické změny, nedostatek surovin a materiálů, zdravotní péče, změny na trhu práce a ve vzdělávání. Média a Big Tech mají stále větší vliv a moc. Odcizení a vyhrocenost jsou příčinou toho, že lidé hledají útočiště v digitálních mini světech. Jakou politiku nastolí vláda v této silně rozdělené společnosti, a jak si můžeme být jisti, že nové korky budou mít pozitivní dopad a odezvy? To je to, co utváří současný Zeitgeist – duch doby, který se odráží ve stylizaci následujících čtyř trendech pro letošní rok.

ODÁ NA PŘÍRODU

Změna klimatu má vysokou prioritu. Čím dál tím více si uvědomujeme, že to není planeta, která potřebuje zachránit, ala my sami. My jsme ti, kdo jsou zranitelní.

Čím dál častěji se stáváme svědky ohromující síly přírody.

Přírodu v našich životech vnímáme jako inspirativní element – budící úžas.

To se odráží v designu v domě i kolem něj. Jemné tvary už nejsou žádoucí. Interiér se čím dál tím více stává osobitým prostorem a tím i více přirozeným. Všechny používané tvary se stávají organickými, většina vychází ze samotné přírody – převládají tvary připomínající kameny, skály a oblázky. Máme pocit, jako by nad naším domovem převzala moc samotná příroda.

Tvary/formy

Svérázné a osobité, jež působí přírodně a jako ručně zhotovené.

Barvy

Použití barev je přirozené a vyvážené. Velká pozornost je věnována odstínům hnědé a zelené. Přítomnost několika sytých barev, zastoupených kvetoucími rostlinami a řezanými květinami, vnáší do kompozice barvu bez narušení přírodního charakteru palety barev.

Vzory

Použité vzory vychází především z přírodních struktur, např. – reliéfy, zubaté pruhy, efekt dégradé a ombre.

Materiály

Použité materiály jsou co nejvíce přírodní a recyklované povahy. Při jejich výběru je kladen velký důraz na ekologicky-uvědomělý přístup. V současné době se ubírá pozornost na materiály, které nezatěžují životní prostředí. A to jak v oděvním, tak i těžkém průmyslu, zejména pak v odvětví výroby plastů.

Klíčová slova/základní hodnoty

Přírodní, divoký, působivý, organický, nepředvídatelný, bio, odolný, v jednotě s přírodou.

Foto: Flower Council Holland

Detailní popis ostatních trendů pro rok 2023 včetně ilustračních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down