27.01.2012 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svícen – nedílná součást slavnostní tabule

Svícny provázejí lidstvo již po staletí. Zatímco v minulosti byly nedílnou součástí každodenního života, dnes slouží především jako dekorativní předměty ke zkrášlení interiéru a navození příjemné atmosféry. Uplatnění najdou zejména jako součást stolování při významných rodinných a společenských událostech, kde svojí přítomností dokáží proměnit prostřený stůl ve slavnostní tabuli.

V minulosti byly svícny používány jako stojany, držáky či podstavce pro svíčky, které dříve sloužily jako jediný zdroj (způsob) osvětlení interiérů. Svícny plnily funkci především bezpečnostní – jako ochrana před požárem, opařením osob a poškozením předmětů horkým voskem. Kromě svého praktického použití však plnily funkci i dekorativní, zejména na šlechtických dvorech a v domech vyšší vrstvy. Precizním rukodělným provedením se stávaly doslova uměleckými díly nezanedbatelné hodnoty.
Mistrovsky provedené svícny z mosaze, stříbra či dokonce zlata se stávaly nedílnou součástí rodinného majetku a dědictví.
Dekorativní hodnoty svícnů bylo nejvíce využíváno při stolování. Pro slavnostní prostírání stolu byly dokonce svícny vyráběny a zdobeny na zakázku ve stejném stylu s jídelním servisem – zdobné prvky na svícnů se prolínaly s dekorem na talířích, skleničkách či příborech.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Florisitka č. 1/2012.

Text a foto Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down