14.01.2010 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svatý Valentýn – svátek mladých

Ještě před rokem 1989 znal svátek Svatého Valentýna v České republice málokdo. Po revoluci jsme jej v podstatě převzali ze Spojených států amerických. Přestože byl zpočátku vnímán ne zcela pozitivně, postupem času jej začalo slavit víc a víc lidí, převážně mladých. Pro floristy a provozovatele květinových obchodů je tento den v polovině měsíce února vítanou možností, jak přilákat kupující v době, kdy zpravidla mívají méně zákazníků i zakázek.

Existuje několik legend o tom, jak vlastně vznikla tradice slavit 14. únor jako svátek všech zamilovaných. Pojmenován je po katolickém knězi Valentýnovi, urozeném Římanovi, který žil ve třetím století našeho letopočtu, za vlády císaře Claudia II. Zemřel mučednickou smrtí a je zajímavé, že zatímco není přesně znám rok jeho úmrtí, informace o dni umučení se dochovala celá tisíciletí a my v tento den obdarováváme své milované.
Nejznámější z pověstí vypráví o Claudiově zákazu ženit se. Platil prý pro všechny římské vojáky, neboť císař měl strach, že by pak nechtěli do boje a raději zůstávali doma u svých rodin. Valentýn bral toto nařízení jako porušování Božího zákona, a proto sám tajně mladé páry oddával. Vládce to považoval za vzdor a dal kněze uvěznit, ten však i ve vězení pomáhal pronásledovaným křesťanům, a tak se nakonec dočkal popravy. Těsně před svou smrtí však ještě stačil poslat žalářníkově dceři lístek s vyznáním lásky, čímž pravděpodobně založil tradici posílání zamilovaných vzkazů, tzv. valentýnek. A právě valentýnky o mnoho stovek let později zachránily firmu amerického podnikatele a známého výrobce vánočních přáníček, Waltera Scotta, který se ocitl na pokraji bankrotu. Jako řešení vymyslel obnovu tradice Svatého Valentýna, jehož svátek se tak v USA slaví od roku 1907. Společnost Waltera Scotta do dvou let ztrojnásobila své zisky.
Co se týče samotných oslav svátku Svatého Valentýna, jejich základ není možná tak romantický, jak to podle první z legend vypadá. Existuje totiž také další pověst, a ta hovoří o oslavách úrody, tzv. luperkáliích, které ve starověkém Římě připadaly na 15. února. V předvečer tohoto dne byly do uren lásky vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom losoval a ta, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho milenkou v následujícím roce.
Přestože láska kvete v každém věku, už legendy nám napověděly, že svátek Svatého Valentýna se týká především mladých – ať už zamilovaných, kteří toužili vydat se na společnou cestu životem, tak i těch, jež si druhého do páru vybrali jednoduše losem. A právě proto jsme úkol připravit pro vás valentýnskou inspiraci svěřili dvěma mladým floristům. Kristýna Konopíková a Vojta Lazecký se sice narodili přibližně v době, kdy k nám tento svátek začal pronikat ze Spojených států, nicméně za dobu svého působení ve floristice už stihli nasbírat důležitá ocenění na našich prestižních soutěžích. A to jistě svědčí o jejich kvalitách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down