02.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svátky kamélií

Česká republika patří k zemím s největším počtem kulturních památek. Kromě hradů a zámku jsou součástí našeho kulturního dědictví i významné parky a zahrady. Za cela výjimečný ,,živý poklad“ lze však považovat sbírku kamélií Státního památkového ústavu na Státním zámku v Rájci nad Svitavou.

Historie pěstování kamélií v Rájci nad Svitavou sahá do minulého století, kdy sem byla v roce 1973 převezena část sbírky kaméliových keřů z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích. Domovem více jak 80 keřů se stal skleník zámeckého zahradnictví postavený v druhé polovině devatenáctého století. Zatímco v Průhonicích byly kamélie pěstovány ve volné půdě, zde byly přivezené rostliny zasazeny do nádob. Nádherné, ale na péči velice náročné rostliny, si získaly přízeň zámeckého zahradníka Jana Dvořáka. Kráse kaméliových květů podlehl natolik, že se začal věnovat i samotnému křížení. Především díky jeho zásluze se původní sbírka čítající pouze několik desítek odrůd postupně rozrůstala o další odrůdy. Současná kolekce obsahuje přes 500 kultivarů, polovina z nich se řadí ke světovému sortimentu, zbývající část tvoří novošlechtění.

Celý text článku, včetně fotografií pěstovaných odrůd kamélií v Rájci nad Svitavou, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down