06.02.2013 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svátek všech zamilovaných

V uplynulých letech se i u nás stal populárním na 14. února připadající svátek svatého Valentýna, který je patronem zamilovaných dvojic.
Někteří z nás ho přijali za svůj a včetně 1. května (jehož původ je všem znám) oslavují tyto dva svátky se svými milovanými.

Najdou se samozřejmě i tací, kteří tento svátek vnímají s nevolí. Nelíbí se jim podbízivé reklamy a nepřeberné množství dárků k tomuto dni nabízených v květinářství a supermarketech. Záleží však na volbě každého z nás rozhodneme-li se svého milého překvapit a potěšit malou pozorností, jestli koupíme či nekoupíme.
Pokud někdo svátek všech zamilovaných, stejně tak trochu i jako doposud já, neslaví z přesvědčení, že tímto svátkem se „opičíme” po Americe, tak to se velmi mýlí, neboť svátek „se zrodil” v Evropě…
Svátek je směsicí jak římských, tak i křesťanských tradic. Tento křesťany rozšířený svátek se počátkem minulého století objevil v Itálii, Francii a Anglii. Teprve odtud se oslavy sv.Valentýna dostaly i s přistěhovalci do USA, Kanady, Austrálie, ale i do Mexika.

Dárek darovaný na den svatého Valentýna se může stát velmi milým poslem lásky. Ke klasickým dárkům patří květiny (ne v květináči), plyšová zvířátka, bonboniéry, ale i často anonymní přáníčka rozesílaná v tento den. Těm se začalo říkat „valentinky“.
Vůbec první doložená valentinka pochází z roku 1415, kdy mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, jež byl zajat v bitvě a vězněn po mnoho let v londýnském Toweru, posílal své ženě milostné básně. Zachovalo se jich přibližně šedesát a v dnešní době jsou k vidění mezi královskými listinami v Britském muzeu.

Vedle hmotných dárků není neobvyklé v tento den projevit náklonnost svému milovanému protějšku přípravou nějakého překvapení, například v podobě romantického víkendu, který se díky zručnosti a nápaditosti floristů může stát nezapomenutelným zážitkem.
Míst pro strávení příjemných romantických chvil je mnoho, jedním z nich je i krásná přírodní rezervace Kokořínský důl, která je jádrem CHKO Kokořínsko. V těchto zimních měsících tu panuje klidná atmosféra, která přímo vybízí k procházkám do krásné přírody. Za zmínku stojí hrad Kokořín, sklaní hrad Nedamy ale i skalní seskupení Bludiště a mnoho dalších malebných míst spolu s několika rybníky.
V příjemném prostředí hotelu Kokořín, jsme pro vás ve spolupráci se Zdeňkem Kupilíkem připravili ukázku toho, jak může valentýnsky vyzdobený hotel vypadat. Chutná večeře pro dva u slavnostně prostřeného stolu, plápolající svíčky, něžná hudba, květinami vyzdobené apartmá, to vše hostům dotváří milou romantickou atmosféru...

TEXT A FOTO Jana Lapáčková
TVŮRCE DEKORACÍ Zdeněk Kupilík
Další inspirativní fotografie naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 1/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down