01.07.2012 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svatba jako v pohádce

Kdo by neznal pořekadlo „Svatba v máji, nevěsta na máry“. Kde však vznikla pověra, že svatba v květnu přináší smůlu? Nejrozkvetlejší měsíc v roce je pro svatby jako dělaný.

V minulosti však bylo vzhledem k velmi málo rozvinuté lékařské péči a životním podmínkám toto doporučení více než na místě. Každá svatba znamenala vysokou možnost početí a tedy porod v nejhorším ročním období – na konci zimy. To přinášelo vážné komplikace pro dítě i matku samotnou. Častým důsledkem bylo úmrtí. Z tohoto důvodu byl květen zcela zapovězen coby měsíc svatby.
Neoblíbenost května z tohoto hlediska přetrvává dodnes. České matriky zaznamenávají i ve 21. století pravidelný útlum v krásných májových dnech. Pro budoucí svatební pár však květen rozhodně nemusí znamenat měsíc zahálení. Díky mnoha svatebním veletrhům mohou v tomto období alespoň svatbu řádně naplánovat a zajistit.
Jedním ze svatebních veletrhů, konaných v květnu, byl již 8. ročník svatebního veletrhu konaný v prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Krásné historické sály se představily ve svatebním hávu, proběhla ukázka tvorby svatebních kytic i závěrečná přehlídka svatební a společenské módy ve Sněmovním sále. Přípravy svatebních kytic a dekorací se ujala domácí Vlaďka Zezulová, Dagmar Hráčková z Mikulova a pražský florista Pavel Hruška.
O něco později, v polovině listopadu, se na pozvání Martina Rubeše ze společnosti Flower Bed, s. r. o., na zámku v Litomyšli sešli Petr Kopáč, Pavel Hruška a Luboš Dobrovolný. Vedle vánočně zaměřených dekorací se dostalo i na ty svatební a v průběhu předváděcího dne jich vznikly asi dvě desítky. Výběr těch nejzajímavějších z obou akcí můžete obdivovat v tištěné verzi časopisu Floristika 3/2012 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down