11.10.2012 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sušina se neztratí

Už zase přichází čas symbolického prolínání světa živých a mrtvých, nedaleko je svátek Všech svatých, lidově dušičky. Navazuje na něj Památka zesnulých. I ti, kteří v průběhu roku na hřbitov nezavítají, se v těchto dnech vydají na vzpomínkovou pouť a hřbitovní plochy se rozzáří množstvím svíček a smutečních dekorací.

Kult zemřelých hrál odjakživa v lidském společenství významnou roli, nejen obřad pohřbu, ale i místo uložení. Zakořeněná víra, že duše nezaniká zároveň s tělem a za určitých okolností se může navracet, se odrazila v nejrůznějších obřadech k uctění ducha zemřelých. Pohanské národy konaly zádušní slavnosti, zvykem bylo obětovat na hrobech pokrmy a nápoje k usmíření zemřelých a temných čarovných sil. Také zapalování ohňů sloužilo v neposlední řadě k odehnání nečistých sil. Bylo tomu tak u Keltů a podobně i u Slovanů.
I my dnes vzpomínáme na naše zemřelé a hřbitovy se v tento čas rozsvítí nejen spoustou svíček ale i množstvím dekorací. K jejich vytvoření je vhodná různá sušina a i její největší odpůrce musí uznat, že je v této době takřka nepostradatelnou. Používáme připravené korpusy věnců, křížů i srdcí vhodných k dozdobení. Jaké praktické a hlavně vkusné dekorace z nich lze vytvořit ukázala Vlaďka Zezulová a Petr Kopáč na semináři pořádaném společností Flor Service. Práce byly na konci semináře vydraženy a vybraná částka (xxxx) putovala do společnosti Samarin, která si vzala za svou podporu škol v Bangladéši.

Text a foto Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down