23.05.2013 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Studenti soutěžili o Polabského motýla

Vazačská soutěž Polabský motýl si za třináct let svého trvání našla mnoho příznivců v řadách studentů – soutěžících, ale rovněž i návštěvníků jarní národní výstavy Zemědělec, jehož je nedílnou součástí. Tohoto bez nadsázky prestižního floristického klání se v letošním roce zúčastnilo pět skupin studentů středních odborných škol a učilišť se zahradnickým zaměřením reprezentujících své školy.

Jarní výstava Zemědělec je tradičně nejnavštěvovanější akcí v celé dramaturgii Výstaviště Lysá nad Labem, spol. s r.o. Letošní v pořadí již osmatřicátý ročník dokládá oblíbenost této výstavy, jež se řadí mezi jednou z prvních toho druhu v České republice. V rámci čtyř výstavních dnů byl pro návštěvníky, kterých se na Výstavišti vystřídalo téměř 25 tisíc připraven bohatý doprovodný a zábavní program. Vyhledávanou a atraktivní se stala soutěž v aranžování květin Polabský motýl 2013.
Soutěžního klání se zúčastnilo celkem pět družstev – Střední škola a vyšší odborná škola ČZA Mělník, VOŠ a SZeŠ Benešov, SŠZ Kopidlno, SOŠ stavební a zahradnická Praha 9 a SOU Liběchov.
Pro letošní ročník zvolili organizátoři motto„Jarní inspirace.“ Na vytvoření ucelené expozice
měli umožněno pracovat vždy čtyři studenti spolu se svým pedagogem. V rámci soutěžních úkolů měli studenti společnými silami vytvořit dekoraci kóje společně s několika floristickými pracemi – florální objekt, kytice, tajná práce pro studenta ale i pedagoga a netradiční stolování v jarním duchu. K dalším soutěžním úkolům podle propozic patřil grafický návrh expozice, jenž se stal nezbytnou součástí celého projektu a zároveň i hodnocení.
Zhotovené práce soutěžních týmů posuzovalo naráz několik porot. Odborná porota v čele s předsedkyní, floristkou Růženou Bubeníčkovou hodnotila práce jak po stránce estetické, tak i technické. Hodnotícími měřítky porotců byla například správná volba a provedení aranžovací techniky u jednotlivých prací, ale důraz byl také kladen na výběr rostlinného materiálu, jeho trvanlivost nebo vystihnutí daného tématu. Další dvě poroty sestávaly z novinářů odborného tisku a VIP osobností. V závěru soutěže pak každé škole a jejich výsledné expozici odborná porota udělila několik rad, prodiskutovala s nimi případné nedostatky s doporučením, jak se jim příště vyvarovat. Zároveň však vyzdvihla kreativní zpracování některých děl a ocenila nápaditost a fantazii mladých floristů.
Vítězem Polabského motýla pro rok 2013 určila odborná porota Střední školu a vyšší odbornou školu ČZA Mělník.

Výsledky Polabského Motýla 2013:
Odborná porota:
1. místo: Česká zahradnická akademie Mělník
2. místo: VOŠ a SZeŠ Benešov
3. místo: SOŠ stavební a zahradnická Praha 9

Novinářská porota:
1. místo: Česká zahradnická akademie Mělník
2. místo: VOŠ a SZeŠ Benešov
3. místo: SŠ Zahradnická Kopidlno

VIP porota:
1. místo: SŠ Zahradnická Kopidlno
2. místo: Česká zahradnická akademie Mělník
3. místo: VOŠ a SZeŠ Benešov

Text a foto Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down