28.01.2020 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SRDCE ♥ – nejvýstižnější symbol lásky

Tvar srdce ♥ je považován za symbol lásky po celém světě. Jeho forma symbolu je odvozena z listu břečťanu, který jako ozdobný prvek k dekoraci keramiky používala orientální kultura již od roku 3000 let před naším letopočtem. Postupem času se dostal i na evropský kontinent.
Na hlubším významu získal, když se motivy břečťanových listů, coby odolné a trvanlivé rostliny (představy lásky) začal objevovat na řeckých a římských náhrobních kamenech a na prvních křesťanských hrobech.

Proměna zeleného břečťanového listu na červené karetní srdce však trvala několik staletí. Velký podíl na ní mají zejména klášterní ilustrátoři středověkých knih, kteří ´vdechli´ zelenému listu barvu červenou. Zamilované páry jsou ve starých svazcích zobrazovány se stromem života s listy ve tvaru červeného ´karetního´ srdce – barvě krve a lásky. Pro svůj unikátní tvar a hlubokou symboliku se symbol srdce stal natolik oblíbený, že se z evropské kultury rychle rozšířil po celém světě. Ne náhodu se tak tvar karetního srdce vybrali přední světový floristé i pro ztvárnění valentýnských dekorací na loňském ročníku mezinárodního zahradnicko-floristického veletrhu IPM v německém Essenu.

Inspirativní fotografie valentýnských fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down