17.02.2013 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soběslavská růže 2012

Již po devatenácté se konala soutěž ve vazbě a aranžování květin žáků středních odborných učilišť a škol Soběslavská růže 2012. Akce se uskutečnila v Kulturním domě města Soběslavi, kde druhý den probíhala veřejná výstava soutěžních prací.

Do soutěže se zapojilo celkem deset tříčlenných družstev ze škol vzdělávacího oboru E, tedy žáci se speciálním programem vzdělávání. Celou akci pořádala Střední škola řemeslná a Základní škola Soběslav za podpory Jihočeského kraje a Národního institutu dětí a mládeže Ministerstva školství České republiky.
Individuální přístup
Na řemeslné škole v Soběslavi studují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Učební program jim napomáhá k integraci do společnosti a profesně je připravuje na úspěšný vstup na trh práce. Odborné učiliště po ukončení studia opouštějí studenti kvalifikovaní mimo jiné v oblasti květinářských, vazačských a aranžérských pozicích. Speciální pedagogické metody a formy výuky pomáhají studenty formovat a umožňují jim lépe si uvědomit jejich schopnosti. Pro obor přinášejí školy tohoto typu kvalifikovanou pracovní sílu na řadové pozice, kde se leckdy setkáváme s lidmi, kteří o něm nemají ani ponětí.
Soutěží žije celá škola
Soběslavská růže je každoročně velkou událostí pro celou školu. Žáci si mohou porovnat své schopnosti s vrstevníky z jiných škol, těší se na vzájemná setkání a celá akce je spojena s bohatým doprovodným programem. Občerstvení a obsluhu obstarávají studenti kuchařského a cukrářského oboru soběslavské školy, žáci ostatních oborů pomáhají se zajištěním veškerého zázemí. Protože je pro studenty tato akce příležitostí předvést co se naučili, přistupují ke svým úkolům zodpovědně.
Téma soutěže je každý rok jiné a za dobu jejího konání se ještě žádné z témat neopakovalo. Letošní se neslo v duchu motta Nejkrásnější období je podzim. Družstva a jednotlivci plnili tři zadání – Podzimní truhlík na vnější parapet okna, Podzimní věnec na dveře a Podzimní fantazie s deštníkem. Výtvory hodnotila nezávislá odborná porota složená z řad floristů a pedagogů. Hodnotila výtvarné a estetické pojetí úkolu, technické provedení a vystižení tématu. Z celkem třiceti soutěžících se na prvních příčkách umístili při plnění prvního úkolu Podzimní truhlík – Veronika Gušlbauerová ze SŠZ Kopidlno na prvním místě, na druhém Kristýna Friedlová ze SŠŘ a ZŠ Soběslav a na třetím Pavlína Smolařová ze SŠZ Kopidlno. Zadání Podzimní věnec na dveře nejlépe zpracovali Kristýna Friedlová, ze SŠŘ a ZŠ Soběslav – první místo, Adam Marek ze SŠTGA Chomutov – druhé místo a na třetím místě se umístila Michaela Krásná ze SŠTGA Chomutov. V posledním úkolu Pozimní fantazie s deštníkem zvítězila Lucie Fenclová SŠŘ a ZŠ Soběslav, druhé místo obsadila Kristýna Gajová ze SŠ Ostrava Poruba a jako třetí se umístila Kristýna Friedlová, ze SŠŘ a ZŠ Soběslav, která se stala také absolutním vítězkou soutěže. V kategorii družstev nejlépe uspělo družstvo SŠŘ a ZŠ Soběslav.
O smysluplnosti Soběslavské růže svědčí počet přihlášených soutěžících i velký zájem veřejnosti, což potvrzuje každoroční vysoká návštěvnost výstavy.

TEXT A FOTO Daniela Urešová

Další fotografie vítězných prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 1/2013

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down