18.10.2011 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smuteční věnce

Jednou z nejtypičtějších smutečních dekorací, prostřednictvím kterých vyjadřujeme zármutek nad ztrátou drahé osoby a soucit pozůstalým, jsou květinové dekorace ve tvaru věnce.
Podle dochovaných historických záznamů se smuteční věnce používaly k uctívání mrtvých již ve starověku. Symbolika věnce jako koloběh života se prolíná do mnoha náboženství.

Přestože smuteční věnce neprošly během svého dlouhého období používání tak výraznými změnami, jako tomu bylo například u svatebních kytic či interiérových květinové dekorací, určitý vývoj lze u nich zaznamenat. S postupným vývojem floristických technik a výrobou nových materiálu se měnil i způsob zhotovování a zdobení smutečních věnců.
Podle způsobu zhotovení si můžeme věnce rozdělit na vázané, lepené, skobičkované či vypichované. Pro posledně jmenovaný způsob se v minulosti používaly slámové nebo mechové podložky, do kterých se vypichovaly květy navázané na klacíky. Přestože zhotovení těchto podložek bylo velice pracné, nezaručovaly rostlinám adekvátní příjem vody pro udržení jejich dlouhodobější svěžesti. Revolučním mezníkem ve tvorbě vypichovaných věnců bylo uvedení na trh oasisové aranžovací podložky ve tvaru věnce. V nabídce firmy Florasis, s. r. o., jsou k dostání v mnoha velikostech a provedení. K jejich hlavním přednostem patří: vynikající nasákavost a s tím spojené zásobování rostlin vodou, pevnost, dobrá manipulovatelnost, flexibilní použití.

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č.5/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down