03.01.2011 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skromná krása gerber

Gerbera je jednou z nejčastěji používaných řezaných rostlin, v celosvětovém měřítku mezi nimi zaujímá celkové páté místo. Gerber existuje více než 30 druhů a nekonečné množství odrůd. Jejich výhodou je univerzálnost použití – široká škála barev nám umožní použít je do jakkoliv barevně laděných kytic či aranžmá, vynikne ale i samostatně ve váze. Gerbery se také v posledních letech vracejí do svatební floristiky, kde se využívá například kompaktnosti jejich miniforem.

Své jméno gerbera získala po blízkém příteli Carla Linné, německém přírodovědci Traugottu Gerberovi. I když její vzhled je skromný a jednoduchý, má tato květina exotický původ. V roce 1878 byla v jižní Africe objevena původní Gerbera jamesonii, která již na svém originálním stanovišti vykazovala určitou proměnlivost ve zbarvení svých květních úborů. Roku 1887 byl tento původní druh dovezen do Cambridge ve Velké Británii, kde byl zanedlouho zkřížen s Gerbera viridiflora a z tohoto šlechtění vznikl výchozí kříženec dnešního tržního sortimentu. Ve Velké Británii byly gerbery ve velkém šlechtěny až do 19. století. Dnes se neintenzivněji pěstují a šlechtí v Nizozemsku. V České republice je šlechtění gerber znatelně mladšího data – první uznané výpěstky se u nás objevily až v roce 1978. Během své mladé a nedlouhé etapy dokázali čeští šlechtitelé uvést na trh celkem 10 hodnotných výpěstků.
Gerber známe nespočetné množství forem, ať už drobnokvěté, velkokvěté, plnokvěté nebo formy s podélně rozdělenými jazykovitými květy. Známé jsou i nízké odrůdy s větším počtem současně kvetoucích úborů, které byly vyšlechtěny pro hrnkový prodej. Hlavními šlechtitelskými cíly jsou velikost a zbarvení úborů, pevnost a délka květních stonků, co nejdelší trvanlivost ve váze a větší odolnost proti chorobám. Však dobrou gerberu také poznáme podle jasně definovaného, moderního vzhledu, to znamená s dobře vyplněným, výrazně barevným květem a tuhým stonkem.
Pro Vaši inspiraci přinášíme tentokrát aranžmá v nichž hlavní roli má Gerbera. Pro časopis Floristika vytvořil tyto práce vítěz seniorské kategorie Brněnské růže 2009 Vojtěch Lazecký, materiál dodala společnost Vonekl s. r. o.

Více inspirujících fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down