29.07.2009 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růže a gerbery - stálice na našem trhu

Řezané květiny zastávají i přes mírný pokles zájmu spotřebitelů na nejvýznamnější pozici mezi okrasnými květinami. Mezi nimi bezkonkurenčně vítězí růže, jednu z vysokých příček obsadily gerbery. A není se čemu divit. Již tak širokou nabídku neustále rozšiřují šlechtitelské firmy, které představují nové barevné či tvarové kultivary.

Pozici královny květin si bezesporu drží růže. Nejoblíbenější jsou červené, za nimi následují růžové a třetí příčku obsazují žluté. Jejich pojmenování pochází z keltského „rhodd“, červený a připomíná nám to, že první růže byly červené barvy. Jsou symbolem lásky, přátelství, vášně a rozkoše, což má původ v křesťanství. Rudé růže symbolizují krev těch, kteří se obětovali pro víru, bílé jsou symbolem panenské nevinnosti. Využijeme jich při každé slavnostní příležitosti – vyhledávané jsou však nejvíce na Valentýna či Den matek. Stálicemi zůstávají i ve svatební floristice.

Gerbery – barevné čarodějky

Gerbery zaujmou především širokou škálou barevných odrůd. Dužnatý stonek nese velký barevný úbor složený ze stovek samostatných kvítků. Jejich velikost se pohybuje mezi sedmi a 12 cm v průměru. Existuje více než 30 druhů a nepočítaně odrůd. Mezi řezanými květinami zaujímá v celosvětovém měřítku páté místo.
Byly pojmenovány na počest německého přírodovědce Traugotta Gerbera, přítele Karla Linne. Symbolizují aktivitu, spontánnost, štěstí a lidskou pospolitost. Své místo si najdou v každé kanceláři či domácnosti.

Více fotografií a rad ohledně pěstování naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 4/2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down