25.07.2011 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rubínová Děčínská kotva plná událostí

Výročí 40 let je pro každý vztah, obor či instituci velice významným jubileem. Nejinak tomu v letošním roce bylo i na soutěži Děčínská kotva, jež toto úctyhodné číslo oslavila jak jinak než tradičním zápolením floristů. Manželské soužití a jeho 40. výročí, které se nazývá rubínové, bylo inspirací pro soutěžní témata. Organizátoři zvolili témata některých disciplín úzce spjatá s rubínovou svatbou, opomenuta nebyla ani samotná soutěž Děčínská kotva.

Soutěž počtvrté v historii hostil děčínský zámek a konala se ve dnech 18. a 19. května. Celkem do severních Čech přijelo soutěžit 29 floristů z České republiky, Slovenska a také Německa. 14 floristů potom soutěžilo v juniorské kategorii a 15 v kategorii seniorské.
Slavnostní zahájení proběhlo na nádvoří zámku a zúčastnilo se jej několik významných osobností činných nejen ve floristickém oboru. Úvodní slova pronesl ředitel Střední zahradnické a zemědělské školy A. E. Komerse, Děčín – Libverda, Ing. Libor Kunte, Ph.D., který ocenil vysokou účast floristů, včetně zahraničních a poděkoval všem partnerům soutěže. Spolu s ním na pódiu vystoupil také Ing. Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů ČR a primátor města Děčín František Pelant, který doufá ještě v dlouhé pokračování floristické soutěže, jenž se jako jediná součást Děčínských slavností dochovala dodnes.

Inspirace rubínovou svatbou
Kromě předních floristů přijelo do severních Čech i mnoho nových a méně známých tváří, v juniorské kategorii potom především bojují mladí floristé, kteří reprezentují své střední zahradnické školy a ukazují co jim škola dává do vínku. V obou kategoriích se soutěžilo, stejně jako každý rok, ve čtyřech disciplínách.
Oproti loňskému roku se seniorská kategorie rozrostla o několik účastníků a proto jim byly k práci propůjčeny prostornější reprezentativní sály zámku. Senioři začínali soutěž zhotovením svatební kytice/dekorace pro nevěstu rubínové svatby. Po krátké přestávce následující po první disciplíně je čekalo překvapení – k dispozici dostali skleněný válec, svazek žlutých tulipánů a doplňkovou zeleň a zadaným tématem byla harmonie květin a skla. Ve třetí disciplíně na seniory čekala kytice k výročí rubínové svatby. Druhý soutěžní a velice slunečný den pracovali seniorští floristé v Růžové zahradě děčínského zámku na poslední disciplíně, kterou byla volná práce na téma Děčínská kotva.
Junioři, kteří po celou dobu soutěže aranžovali své výtvory v prostorech zámecké konírny, měli za úkol nejprve zhotovit kulatou svatební kytici pro nevěstu rubínové svatby a poté překvapení z předem neznámého materiálu. Z dodaného materiálu, kterému vévodila slunečnice měli mladí floristé za úkol vytvořit aranžmá se slunečnicí. Po této práci následovala tvorba kytice vyjadřující 40. výročí Děčínské kotvy. Druhý, závěrečný den soutěže, čekala floristy dekorace slavnostního stolu k výročí rubínové svatby.
Součástí programu soutěže byl také odborný seminář Jaromíra Kokeše, který proběhl v prostorách hlavního sálu zámku a Jaromír předvedl aranžování především gratulačních kytic.

Obhajoba titulu a radost domácí školy
Dvoudenní soutěžní zápolení ukončil závěrečný čtvrteční večer; předání cen a ostatní slavnostní a jedinečné okamžiky tak vykonaly pomyslnou tečku za letošním mistrovstvím. Oproti předchozím slunečným dnům bohužel organizátorům slavnostního vyhlášení nepřálo počasí a vše se muselo na poslední chvíli přesunout z venkovních prostor do Rohového sálu zámku. Atmosféra celého večera byla v prostorách zámku velice příjemná a komorní a to také díky všem událostem které se odehrály. V jednotlivých disciplínách obou kategorií byli vždy vyhlášeni první tři nejlepší floristé. Na závěr celého večera byli vyhlášeni tři celkově nejlepší junioři a senioři a také dva celkoví vítězové – mistři republiky pro letošní rok. V juniorské kategorii se na celkovém třetím místě umístila zástupkyně Německa Reni Tilligová z Dresdner Institut für Floristik an der SBG, stříbrnou příčku obsadil Jozef Zelíska ze slovenské Strední odborné školy záhradnícke v Piešťanech. Nejvíce bodů od členů odborné poroty získal k velké radosti pořadatelské školy Ondřej Čerňák ze SŠZaZe A.E. Komerse, Děčín – Libverda, který se zároveň stal mistrem České republiky ve floristice v kategorii juniorů. V seniorech obsadil bronzovou pozici Vojtěch Lazecký ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici, celkově druhá v pořadí skončila slovenská reprezentantka Veronika Juráková z Kvetinárstva Orchidea v Bratislavě. První místo a titul mistra České republiky ve floristice obhájil loňský vítěz soutěže a reprezentant České republiky na letošním Europa Cupu v Havířově Jaromír Kokeš z AMMI Brno.

Text Jana Klečková, Foto archiv redakce

Celý text článku i s fotografiemi prací soutěžících naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down