01.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozloučení s Bohunkou Joštovou

Smuteční síň pardubického krematoria se začátkem května stala místem posledního rozloučení s paní Bohunkou Joštovou, majitelkou firmy Florasis, mecenáškou floristického oboru, která svými aktivitami a vstřícností výrazně přispěla ke zvýšení floristického oboru u nás i na Slovensku. Vzdát čest její památce přišli jak kolegové z oboru, tak přátelé i známí, všichni, pro které měla své široké srdce otevřené.

Bohunka Joštová se narodila 26. března 1963 v městečku Čáslav nedaleko Pardubic. Se svou sestrou Jitkou prožila krásné dětství, mnoho času trávily u prarodičů na vesnici. I lásku ke květinám získala malá Bohunka od babičky, která celý život pracovala v hospodářství a udržovala svou malou zahrádku.

Po ukončení středoškolského studia na gymnáziu nastoupila Bohunka v roce 1982 do firmy Paramo Pardubice do účetního oddělení. Později pracovala na pozici sekretářky předsedovi tehdejšího JZD Svítkov, kde měla velmi zajímavou a všestrannou práci. V té době družstvo spolupracovalo s Výzkumným ústavem organických hmot v Pardubicích na vývoji aranžovací hmoty, což se podařilo a pod názvem FLOREX se začala úspěšně vyrábět první aranžovací hmota ve východním bloku. V roce 1987 odešla Bohunka Joštová na mateřskou dovolenou a po třech letech shodou okolností nastoupila právě do této přidružené výroby. Po odkoupení patentu se výrobě aranžovací hmoty věnovala již samostatně.

Po navázání spolupráce s německou pobočkou firmy Smithers-Oasis Germany GmbH zakládá Bohunka Joštová v roce 1993 firmu Florasis. V roce 1997 se sídlem firmy stávají Jezbořice, kde se pod značkou Florex 2 úspěšně rozvíjela výroba aranžovací hmoty.

V roce 1998 obdržela paní Joštová nabídku pracovat pro Smithers-Oasis Germany GmbH, zakládá firmu Smithers-Oasis Czech republic, jež zásobuje celým sortimentem Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. V důsledku hospodářské krize v USA se v roce 2009 přistupuje mateřská firma Smithers-Oasis k uzavření výroby aranžovací hmoty v Čechách, firma Florasis však zůstává výhradním zástupcem značky Oasis® pro Česko a Slovensko.

Paní Bohunka Joštová od samého začátku svého podnikaní výrazně přispěla k rozvoji floristického oboru nejen v Čechách, ale i na Slovensku, podporovala pořádání seminářů, soutěží a show, spolupracovala s velkoobchody a špičkovými floristy. Svou pozornost zaměřovala také na vzdělávání mladé generace floristů, podporovala zahradnické a floristické školy. Otevřenou ruku měla i pro smysluplné charitativní akce. Aranžérskou tvorbu neúnavně přibližovala i široké laické veřejnosti, zejména prostřednictvím floristických expozic na domácích i zahraničních výstavách a soutěžích. Svým vysoce profesionálním přístupem, ale také nesmírnou laskavostí si získala srdce mnoha floristů. V loňském roce byla paní Bohunka Joštová v rámci slavnostního galavečera soutěže Visegrad Oasis Cup 2021 v Piešťanech uvedena za dlouholetý přínos floristickému oboru do Floristické Síně slávy.

Čest její památce!

Prezentaci květinových dekorací smutečního obřadu můžete shlédnout v časopise Floristika č. 4/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down