19.08.2013 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozkvetlé sladkosti

V letní sezóně plné barev se nabízí zpestřit svatební tabuli nejen květinovou výzdobou, ale také svatebním dortem přizdobeným živými květinami. Ačkoliv pro floristy je tato disciplína známou, v řadách klientů je spíše raritou.

Přízdobu dortu lze vytvořit z přebývajícího materiálu svatebních kytic a dekorací. Z hlediska nákladů je nenáročná, přesto s velkým finálním efektem. Stále je ještě mnoho nevěst, které nemají ani ponětí o této alternativě svatebního dortu. Mistři cukráři dnes sice dokážou vytvořit dokonalé kopie květin z marcipánu, fondánu nebo cukru, výhodou živých květů je možnost skloubit jejich vůni a příchuť s chutí a vůní dortu.
Jedlé i nejedlé
Květinovou přízdobu dortu lze vytvořit z jedlých i nejedlých květin. Pokud chceme použít květiny jedlé, je na místě spolupráce s cukrářem, aby byly chutě v harmonii.
Základní jedlé květy a jejich charakteristika
• Rosa – čím voňavější květ použijeme, tím výraznější chuť budou mít okvětní plátky
• Begonia – květy hlíznatých begónií mají ovocnou příchuť,vynikají barevnou škálou a výraznými barvami
• Centaurea – hlavní předností květů chrpy je nepřekonatelný odstín modré. Hořká chuť jejích květů v kombinaci s hořkou čokoládou uspokojí milovníky pikantních laskomin
• Cercis chinensis – květenství tohoto stromu je sladkostí samo o sobě, díky své chuti také vítaným doplňkem zákusků
• Dianthus – křehké dekorativní květy je nejprve nutné zbavit kalichu, který je trpký. Voňavá ozdoba v podobě okvětních plátků s hřebíčkovou příchutí dodá dortům švih
• Viola – fialky spolu s růžemi jsou zřejmě jedny z nejpoužívanějších květin v souvislosti se sladkými moučníky
• Cymbidium – květy této orchideje zdobící luxusní dort, mohou hosté vhodit do šampaňského a macerovaný květ nakonec sníst
Kromě jedlých květů můžeme použít také květy nejedlé – ne však jedovaté. Nejprve je nezbytné části rostlin, které budou zapíchnuty do dortu, začistit páskou. Ta nejenže zvýší trvanlivost a zmírní výpar vody, ale také zamezí proniknutí šťáv z rostliny do dortu. Protože dort bývá na svatební tabuli vystaven teplu, je nutné volit květy, které dlouho vydrží (např. Lavandula). Méně trvanlivé květy jako jsou například Viola nebo Myosostis můžeme zakomponovat do přízdoby ve vázičkách (ampulích) určených ke zdobení dortů, nebo je začistit lepidlem na živé květiny. Měli bychom mít na paměti, že pro přízdobu dortu se nejvíce hodí květy ve vrcholném kvetení, které nejsou chemicky ošetřené a podstatnou roli hraje také jejich způsob pěstování. Rozhodně bychom neměli používat nahnilé, napadené škůdci nebo ošetřené leskem.
Vyvarovat bychom se měli také typicky jedovatých květin jakými jsou například Zantedeschia, Cyclamen,Lathyrus, Narcissus, Oleander, Azalea, Verbena …
I některé druhy aromatických rostlin, ačkoliv se používají ke konzumaci, mají nejedlá květenství. Příkladná je Salvia, jejíž květy způsobují žaludeční nevolnost, přestože listy se v gastronomii běžně používají.
Ostatní materiál
Floristický materiál, který budeme používat k přízdobě dortu musí být hygienicky čistý. Drátky bychom měli očistit desinfekcí, párátka nebo špejle na přichycení dekorací používáme pouze z nových balíčků. Samozřejmostí je také dodržování hygieny při samotné práci. Ke zdobení nesmíme používat drobné špendlíky nebo skobičky, aby se nedostaly při krájení do dortu a neohrozily zdraví konzumentů.
Okvětní plátky a drobné květy je možné přichytit cukrovým nebo bílkovým roztokem, u čokoládových polev také čokoládou. Pokud květiny zapichujeme do čokoládové polevy, propichujeme ji zahřátým nástrojem (jehlou, drátem), aby nám nepopraskala. Přízdoba by měla být volena tak, aby v průběhu krájení dort působil stále dekorativně.
Při výběru květin bychom měli mít na paměti, zda chceme docílit kompozice tón v tónu nebo naopak kontrastu a také tvarové principy zvolených rostlin by měly vycházet z tvaru dortu. Fantazii se meze nekladou, jen je důležité mít na zřetel, že svatební dort většinou bývá umístěn v čele slavnostní tabule u novomanželů. Proto platí zásada pohledového vyvážení ze všech stran, aby lahodil oku nejen mladému páru, ale také všech svatebčanů na hostině.
Přízdoba svatebního dortu květinami lze považovat za přidanou hodnotou floristického servisu.
Rádce jsme pro vás připravili ve spolupráci s floristkou Lucií Kulmanovou.
Dorty pro nás upekl cukrář David Brendl z Cukrárny v galerii Myšák

Text a foto Daniela Urešová

Návody jak postupovat při zdobení svatebních dortů živými květinami a inspirativní fotografie naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 4/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down